Legion TW. OPR.
Zysk i S-ka
Wysyłka:
Jutro (wtorek 2024-11-05)
Sugerowana cena
Nasza cena
65,81 PLN
Oszczędzasz 18%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 58,86 zł
Mieli być wyklęci - Okazali się zwycięzcy
Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej.
Generał Patton przywitał ich słowami: „Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne, podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”.
W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem.
Niczym Bękarty wojny i Złoto dla zuchwałych.
Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu.
„Brygada Świętokrzyska – największy związek taktyczny NSZ, utworzony w sierpniu 1944 roku na Kielecczyźnie w celu realizacji programu polityczno-militarnego.
Dowódcą był płk Antoni Szacki «Bohun-Dąbrowski». Liczyła 800-1200 żołnierzy, walczyła równolegle z Niemcami (m.in. pod Brześciami, Zagnańskiem, Cacowem, Marcinkowicami) i bandami komunistycznymi (m.in. pod Fanisławicami i Rząbcem). W styczniu 1945 roku rozpoczęła marsz przez Śląsk i Protektorat Czech i Moraw, aby dotrzeć do PSZ na Zachodzie. Od 15 stycznia 1945 roku nie walczyła z Niemcami, ale nie została rozbrojona. Pod koniec wojny wznowiła walki z Niemcami, wyzwoliła obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie, została uznana za formację aliancką u boku Armii USA. W sierpniu 1945 roku, gdy Wlk. Brytania odmówiła jej wcielenia do PSZ, została zdemobilizowana i przekształcona w Kompanie Wartownicze w amerykańskiej strefie okupacyjnej Niemiec”. - Leszek Żebrowski
Szczegóły
Autor: Elżbieta Cherezińska
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kod paskowy: 9788382027945
ISBN: 978-83-8202-794-5
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 800
Format: 15.0 x 23.0 cm
Oprawa: Twarda z obwolutą
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Turniej cieni
Zysk i S-ka
Północna Droga. Tom 3. Pasja według Einara
Zysk i S-ka
Północna Droga. Tom 2. Ja jestem Halderd
Zysk i S-ka
Północna droga. Tom 4. Trzy młode pieśni
Zysk i S-ka
Opowieści połabskie
Novae Res
Od oddechu do oddechu
Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Prószyński i S-ka
Gra w kości
Zysk i S-ka
Sydonia. Słowo się rzekło.
Zysk i S-ka
Poezje
CM Jakub Jagiełło