Rozważania człowieka apolitycznego
Ośrodek Myśli Politycznej
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
36,08 PLN
Oszczędzasz 30%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
Pisany w czasie I wojny światowej rozrachunek Thomasa Manna z niemiecką kulturą i polityką, ideą postępu, oświeceniem, liberalizmem, własną twórczością oraz bratem Heinrichem. To wielowątkowy traktat o intelektualnej panoramie i duchowym klimacie burzliwej wojennej epoki i źródłach ówczesnej umysłowości, w tym o autorach, którzy wywarli na nią wielki wpływ, jak Schopenhauer, Goethe, Nietzsche, Dostojewski, Tołstoj i Rolland. To także ważny głos w dyskusji o politycznym, kulturowym i cywilizacyjnym miejscu Niemiec w Europie oraz ich burzliwych relacjach z Francją – głos, który stał się jednym z fundamentów ruchu konserwatywnej rewolucji.
„Liberalizm myli się, wierząc, że zdoła oddzielić religię od polityki, bez religii polityka wewnętrzna, to znaczy społeczna, nie jest na dłuższą metę możliwa. Człowiek bowiem jest tak urządzony, że pozbywszy się metafizycznej religii, przenosi religijność do sfery socjalnej, religijnie uświęca życie społeczne, co prowadzi albo do wrogiej kulturze społecznej czułostkowości, albo, jako że nie da się zlikwidować antagonizmu społecznego, a obiecane szczęście jakoś nie chce nadejść, do utrwalenia sporów o dobra materialne albo do rozpaczy”.
„«Europejczyk […] pragnie przede wszystkim robić interesy, ale załatwiając swoje interesy, chciałby zrealizować po drugie obyczajną, to znaczy postępowo-humanitarną misję». Oto definicja europejskości, jest ona jednocześnie polityką i cywilizacją. To, ku czemu literat cywilizacyjny pragnie wychować nas, Niemców, jest bezcenną, psychologiczną zdolnością utożsamiania moralności oraz interesu, humanitaryzmu i wyzysku, cnoty i pożytku – na tym właśnie polega polityzacja.
Szczegóły
Autor: Thomas Mann
Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
ISBN: 9788366112858
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 568
Oprawa: Miękka
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Kultura średniowiecznej Europy
Aletheia
Źródła amerykańskiego porządku
Ośrodek Myśli Politycznej
Filozoficzne stałe bytu
Teologia Polityczna