Druga śmierć opery
Sic!
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
27,03 PLN
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
Opera jako forma jest już w zasadzie martwa. Uważa się, że ostatnie wielkie opery powstały około 1900 roku. Filozof i znawca psychoanalizy Slavoj Žižek zwraca jednak uwagę, że rok 1900 to także rok wynalezienia przez Freuda psychoanalizy. Czy jest to przypadek Książka Žižka i Dolara to dogłębne studium opery gatunku, jego arcydzieł i natury jego śmierci. Używając olśniewającego zestawu narzędzi, autorzy badają dziwne impulsy, które rządzą postaciami u Mozarta i Wagnera, badają również nasze własne pragnienie śmierci i miłość do opery. Mozarta rozumienie psychoanalizy i poczucie humoru Wagnera to tylko dwie z wielu niespodzianek w błyskotliwej analizie Žižka i Dolara. Druga śmierć opery to rozbudowana aria na temat, który na pewno nie jest martwy.
O autorach:
Slavoj Žižek słoweński socjolog, filozof, marksista, psychoanalityk i krytyk kultury.
Profesor Uniwersytetu w Ljubljanie, wykłada także w European Graduate School i na uniwersytetach amerykańskich. Wprowadza do współczesnej filozofii dorobek psychoanalizy, jest komentatorem myśli francuskiego psychoanalityka Jacques'a Lacana. Cechą charakterystyczną jego książek są częste odwołania do kina, literatury i sztuk wizualnych, a także kultury masowej. Należy do najbardziej znanych współczesnych filozofów. Jego książki przełożono na kilkadziesiąt języków. Po polsku ukazały się, m.in.: Wzniosły obiekt ideologii, Patrząc z ukosa. Do Lacana przez kulturę popularną, Przekleństwo fantazji, Rewolucja u bram, Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch, W obronie przegranych spraw.
Mladen Dolar profesor filozofii na Uniwersytecie w Ljubljanie w Słowenii.
Z przedmowy S. Žižka i M. Dolara:
Psychoanalityczne interpretacje opery cieszyły się ostatnimi czasy złą prasą, skądinąd zasłużenie, bowiem najczęściej sprowadzały się one do dekonstrukcjonistycznej lektury libretta, w najgorszych przypadkach zaś do dość prymitywnej pseudofreudowskiej demaskacji jej (patriarchalnych, antysemickich i/albo antykobiecych) uprzedzeń. Celem przyświecającym niniejszej książce jest zatem przekonanie czytelnika, że opera zasługuje na wiele więcej. Do refleksji skłaniają już same historyczne więzi łączące operę z psychoanalizą, bowiem, jak zwykło się sądzić, narodziny psychoanalizy (początek XX wieku) zbiegają się z momentem śmierci opery, jak gdyby wraz z pojawieniem się psychoanalizy opera, przynajmniej w swej tradycyjnej postaci, stała się czymś całkowicie nie do pomyślenia. Nic dziwnego zatem, że większość oper pretendujących do miana ostatniej (choćby Lulu Albana Berga) nader często pobrzmiewa echem koncepcji Freuda.
Szczegóły
Autor: Zizek Slavoj, Dolar Mladen
Wydawnictwo: Sic!
ISBN: 9788360457634
Tytuł oryginału: Opera's Second Death
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Królak Sławomir
Języki: polski
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 332
Format: 13.5x20.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.34 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Kodeks spółek handlowych ze skorowidzem
ZAKAMYCZE
Radiologia Stomatologiczna
PZWL Wydawnictwo Lekarskie
Gentlemen of the Road
Hodder And Stoughton
Zrozumieć kryzys finansowy
Wydawnictwo Naukowe PWN
Goodbye Mr Postmodernism
Teorie społeczne myślicieli późnej lewicy.
Teorie społeczne myślicieli późnej lewicy.
Wydawnictwo Naukowe UMK
Africanus Syn konsula
Esprit
Pięćdziesiąt twarzy Greya
Sonia Draga
Po co nam kultura?
Muza
Skarby Polski
SBM
Cuda natury
Kluszczyński