Materie i formy
Pojetyki szczegółowe sztuk głównych
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
78,96 PLN
Oszczędzasz 8%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 61,15 zł
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki oddaje w ręce czytelników pierwszy tom serii wydawniczej, w ramach której publikowane będą teksty najwybitniejszych autorów z zakresu filozofii sztuki i estetyki, dotąd niedostępne w języku polskim. Na tytuł serii wybrany został łaciński termin esse, określający istnienie rozumiane jako akt bytu.
Materie i formy. Pojetyki szczegółowe sztuk głównych (1964) to ważne dzieło jednego z głównych współczesnych przedstawicieli nurtu filozofii realistycznej, francuskiego filozofa tiennea Gilsona (18841978), analizujące kwestię sztuki z perspektywy realizmu poznawczego. Gilson, członek Akademii Francuskiej, ceniony jest przede wszystkim jako jeden z największych znawców historii filozofii, zwłaszcza średniowiecznej i nowożytnej, ale także współczesnej.
W charakterystyczny dla myślicieli nurtu realistycznego systematyczny sposób Gilson porządkuje kluczowe aspekty problematyki sztuki, już w pierwszym kroku swoich rozważań rozstrzygając kwestię rozumienia piękna jako właściwości każdego bytu, a nie kategorii idealnej czy jedynie estetycznej. W konsekwencji tego rozróżnienia piękno, jak podkreśla filozof, przynależy każdemu dziełu sztuki i jest celem sztuki, a artysta nie odtwarza piękna zastanego w świecie, a je wytwarza (ze wstępu Janusza S. Janowskiego).
Szczegóły
Podtytuł: Pojetyki szczegółowe sztuk głównych
Autor: Gilson Etienne
Wydawnictwo: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
ISBN: 9788366979161
Języki: polski
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 228
Format: 15.5x21.5cm
Oprawa: Twarda
Waga: 0.435 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Społeczeństwo masowe i jego kultura
Fundacja Świętego Mikołaja
Filozoficzne stałe bytu
Teologia Polityczna
Chrześcijaństwo i spotkanie religii świata
Antyk Marek Derewiecki
Dzieła Wybrane T.5 Polska Nasza Ojczyzna
Teologia Polityczna
Malarstwo i rzeczywistość
Zachęta
Filozofia jako edukacja dorosłych
Teologia Polityczna