Things We Do Together: The Post-Reader
Csw Zamek Ujazdowski
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
55,74 PLN
Oszczędzasz 31%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 55,74 zł
Things We Do Together. The Post-Reader to zbiór esejów i rozmów z praktykami, opartych na doświadczeniu i obserwacjach długotrwałych procesów zachodzących na styku sztuki, edukacji i aktywizmu.
Współdziałanie jest czymś więcej niż tylko mechanizmem kolektywnego zarządzania zasobami. Może być sposobem na przełamanie obowiązujących systemów zarówno w świecie sztuki, jak i w życiu codziennym, gdzie kapitalizm i skrajny indywidualizm prowadzą do upadku wspólnot i pogłębienia nierówności społecznych.
Artystki, aktywiści, badaczki, edukatorzy inicjują sytuacje społeczne na całym świecie – tam, gdzie zawodzą instytucje, powołują własne. Działają kolektywnie na rzecz społeczności i we współpracy z nimi. Pola oddziaływania ich praktyk sytuują się częściej poza galerią niż w jej wnętrzu. Sztukę traktują jako narzędzie budowania wspólnoty, a nie wytwarzania towarów rynkowych. Ich praktyki oparte są na badaniach i długoterminowej współpracy, z którymi wiąże się wymiana, hojność i zaufanie. Są gotowi do poniesienia związanego z tym ryzyka. Przeciwstawiają się prawom rynku, stawiają na pracę w grupie, solidarność i ekonomię daru. Redefiniują pojęcie sztuki i hakują systemy. Wytwarzają alternatywne systemy nauczania i oduczania, nowe ekonomie i przestrzenie wyobraźni.
Autorzy i bohaterki tego post-readera wykorzystują w swojej praktyce kompetencje z wielu dziedzin, wspierają i wytwarzają wspólnoty na całym świecie – w Ursusie, w Amazonii, we wsi na Jawie czy na przedmieściach Nowego Orleanu. Zebrane w tym tomie doświadczenia praktyków z Ukrainy, Polski, Indonezji, Meksyku, USA i Brazylii można potraktować jako mapę drogową, kolekcję postaw, wskazań i inspiracji do działania.
Jednym z punktów wyjścia publikacji była wystawa-spotkanie Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na przełomie 2017 i 2018 roku.
Autorzy i autorki tekstów
Irwan Ahmett i Tita Salina; Tainá Azeredo i Cláudio Bueno; Imani Jacqueline Brown; Jakub Depczyński i Bogna Stefańska; Marianna Dobkowska; Kamila Ferenc; Yulia Kostereva i Yurij Kruchak; Alfadir Luna; Krzysztof Łukomski; Joanna Pawluśkiewicz; Vincent Rumahloine; Igor Stokfiszewski; Arie Syarfiuddin, Arief Yudi i Ika Yuliana; Kuba Szreder; Reinaart Vanhoe; Aisel Wicab.
Szczegóły
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Csw Zamek Ujazdowski
Kod paskowy: 9788365240835
ISBN: 978-83-65240-83-5
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 340
Format: 153 x 225 x 25 mm
Oprawa: miękka