Gottlob Frege. Korespondencja naukowa
Gottlob Frege (18481925) istotnie wpłynął na kształt filozofii dwudziestego wieku, przyczyniając się do powstania filozofii analitycznej. Ten ważny filozoficzny nurt uprawiano już na początku ubiegłego stulecia także w Polsce. Od stu lat dorobek naukowy Fregego cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku filozoficznym, językoznawczym, matematycznym i naukoznawczym.
Wydanie, które oddajemy do rąk czytelników, stanowi najpełniejsze jak dotąd opracowanie korespondencji Gottloba Fregego na świecie i jednocześnie jest trzecim wydaniem korespondencji Fregego w ogóle, po wydaniu niemieckim oraz wydaniu angielskim.
Korespondencja Fregego nie tylko jest cennym materiałem źródłowym dla badaczy, lecz także należy do dziedzictwa europejskiej humanistyki z uwagi na literacki język wielu listów czy zawarte w niej małe traktaty na wielkie tematy filozoficzno-logiczne, np. w korespondencji z Edmundem Husserlem, Bertrandem Russelem (laureatem literackiej Nagrody Nobla w 1950 roku), Ludwigiem Wittgensteinem, Antonem Martym. Tematy poruszane w tej korespondencji, znane głównie z innych tekstów, inspirowały wielu badaczy i miały istotny wpływ na XX-wieczną humanistykę. Znajdujemy tu także cenne informacje na temat życia europejskiego środowiska naukowego przełomu XIX i XX wieku; marginalnie są opisane również osobiste, rodzinne doświadczenia naukowców. Poznajemy społeczno-naukowe tło kształtowania się zalążków logiki matematycznej na przełomie XIX i XX wieku.
Polski przekład korespondencji Gottloba Fregego adresowany jest zarówno do miłośników literatury pięknej, jak i naukowców. Tym ostatnim umożliwi kontynuację badań nad wpływem myśli niemieckiej na polskie środowisko naukowe. Wydanie to wpisuje się w ogólnoświatowy trend powrotu do interdyscyplinarnych źródeł współczesnej humanistyki oraz badań tzw. kontekstu odkrycia i umożliwia udział w aktualnie prowadzonej dyskusji nad zapomnianymi wątkami dorobku Fregego.
Szczegóły
Autor: Gabriela Besler, Joanna Zwierzyńska
Wydawnictwo: Uniwersytet Śląski
ISBN: 9788322639726
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 600