Ludobójstwo. Nieludzkie zbrodnie czasu wojny i pokoju. Prawo – polityka – historia. Tom 2
INSTYTUT PILECKIEGO
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
28,28 PLN
Oszczędzasz 22%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 26,07 zł
Jak doszło do sformułowania pojęcia ludobójstwa? Jaka była w tym rola Rafała Lemkina, polskiego prawnika żydowskiego pochodzenia? Jakich problemów przysparzało najpierw wprowadzanie terminu ludobójstwo do obiegu prawnego, a następnie karanie przez sądy winnych tej potwornej zbrodni? Jak wyglądała ewolucja idei i systemu penalizacji masowych zbrodni w XX i XXI wieku?
W zebranych w niniejszym, drugim tomie publikacji Ludobójstwo. Nieludzkie zbrodnie czasu wojny i pokoju. Prawo – polityka – historia polsko- i angielskojęzycznych tekstach odpowiedzi na te pytania poszukują prawnicy, historycy i politolodzy. Konwencja w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa powstała w reakcji na zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej. Jak jednak pokazują autorzy publikacji, korzenie myślenia o pojęciu ludobójstwa tkwią w czasach o wiele wcześniejszych, a problem zbrodni cały czas należy do wyzwań stojących przed współczesnymi stosunkami międzynarodowymi. Inspiracją dla Rafała Lemkina w jego niestrudzonej pracy na rzecz nazwania „zbrodni bez nazwy” – jak ją określił Winston Churchill – były kolejne zbrodnie, które tragicznie naznaczały historię ludzkości od czasów starożytnych. Jednocześnie problemy z ukaraniem osób winnych zbrodni popełnionych po II wojnie światowej trwają do dziś i splatają się z rzeczywistością konfliktów zbrojnych XXI wieku.
Ludobójstwo towarzyszy ludzkości od zawsze – na co wskazywał m.in. Rafał Lemkin – i niestety nie jest tylko zjawiskiem historycznym.
Z recenzji dr hab. Elżbiety Karskiej, prof. UKSW
Szczegóły
Autor: Eryk Habowski
Wydawnictwo: INSTYTUT PILECKIEGO
Kod paskowy: 9788367326254
ISBN: 978-83-67326-25-4
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 228
Format: 155 x 231 x 16 mm
Oprawa: twarda
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Koleżanki z Birkenau. Esej o pamiętaniu
Uniwersytet Śląski
Robotnicy zagraniczni w niemieckiej gospodarce wojennej 1939–1945
INSTYTUT PILECKIEGO
Lovers in Auschwitz. A True Story
WH Allen
Świadek nadziei
W drodze