Księżna Franciszka Urszula z Wiśniowieckich ks. Radziwiłłowa

DiG
Księżna Franciszka Urszula z Wiśniowieckich ks. Radziwiłłowa
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
61,10 PLN
Nasza cena
55,52 PLN
Oszczędzasz 10%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 46,03 zł

Franciszka Urszula z Wiśniowieckich Radziwiłłowa jest w polskiej historii postacią wyjątkową. Była jedną z pierwszych, a z pewnością najbardziej znaną polską dramatopisarką i poetką późnego baroku. Urodzona w wielkim rodzie magnackim, który swoją potęgę wzniósł na ziemiom ukrainnych, związana małżeństwem, a prawdopodobnie i wielką miłością z przedstawicielem jednego z największych litewskich rodów magnackich, stała się symbolem nowoczesności w Rzeczypospolitej pogrążonej w cieniach nocy saskiej.

Swoje życie związała z Michałem Kazimierzem „Rybeńko” Radziwiłłem, z którym wzięła ślub w 1725 roku. Była matką jego dzieci, w tym Karola Radziwiłła „Panie Kochanku”. Mąż był hetmanem wielkim litewskim i wojewodą wileńskim, ale to syn został najzamożniejszym z polsko-litewskich magnatów, kolekcjonującym wręcz kolejne urzędy i godności, wśród których wojewoda wileński był tylko jednym z wielu. Życie i działalność Franciszki Urszuli Radziwiłłowej miały duży wpływu na ówczesną rzeczywistość państwa polsko-litewskiego. Księżna zmarła 23 maja 1753 roku w Pucewiczach koło Nowogródka.

Była gruntownie oczytana i jednocześnie posiadała wrodzoną wrażliwość na sztukę, nie tylko doprowadziła do powstania prywatnego teatru w Nieświeżu, dla którego pozyskiwała artystów i przekłady dzieł, ale także sama tworzyła. Jej twórczość jest dziś doceniane przez historyków literatury. To oni właśnie podkreślają, że była niezwykłą kobietą, dramatopisarką żyjącą i tworzącą na pograniczu baroku i oświecenia, która dzięki swojej twórczości tchnęła odświerzający powiew w kulturę Rzeczypospolitej.

Pozostaje postacią wciąż budzącą zainteresowanie.


Szczegóły

  • Rok wydania: 2025
  • Oprawa: Twarda
  • Tytuł: Księżna Franciszka Urszula z Wiśniowieckich ks. Radziwiłłowa
    Wydawnictwo: DiG
    ISBN: 9788328602465
    Języki: polski
    Rok wydania: 2025
    Ilość stron: 195
    Oprawa: Twarda
    Redakcja: Franz Maciej

    Recenzje