Rozmowy z ojcem
z biografii politycznej rodu Kulerskich
Nieoczywiste
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
61,05 PLN
Oszczędzasz 23%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 60,15 zł
"Maszynopis książki rozmowy Wiktora i Witolda Kulerskich nie ma charakteru typowej relacji, jest opowieścią Witolda, który synowi relacjonuje swoje życie od młodości, wspomnienia o ojcu Wiktorze i „Gazecie Grudziądzkiej”, opowiada sceny i sytuacje z dzieciństwa i młodości, następnie przechodzi do okresu wojny. Ten czas wypełnia pozostałą część maszynopisu, od wspomnień z pierwszych tygodni okupacji w Poznaniu, następnie wyprawy przez Węgry na zachód, gdzie przybył wiosną 1940, w przededniu wojny niemiecko-francuskiej. Okres emigracyjny jest po części relacją o wydarzeniach, choć udzielaną po tylu latach, że szczegóły się już zatarły, po części refleksją nad różnymi problemami związanymi z życiem wewnętrznym emigracji (…)"
Fragment recenzji: Prof. dr hab. Andrzej Friszke
Teresa Astramowicz-Leyk - – politolożka, profesorka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Kierowniczka Pracowni Systemów i Doktryn Politycznych w INP UWM. Kierowniczka studiów doktoranckich z nauk o polityce UWM. Zainteresowania naukowe: prawa człowieka, tym prawa kobiet, dzieci, mniejszości narodowych, migrantów i uchodźców; polska myśl polityczna, samorząd terytorialny, system polityczny Ukrainy.
Autorka czterech monografii i ponad 160 publikacji naukowych i popularyzatorskich, redaktorka i współredaktorka 13 publikacji zbiorowych. Kierowniczka polsko-ukraińskiego grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2018/2019) po stronie polskiej dot. mniejszości narodowych; uczestniczka grantu wyszehradzkiego dot. mniejszości narodowych (2019) i grantu EU Global Responsible Leadership: Climate Change, Environmental Protection And Humanitarian Aid (2023–2026).
Jest zatrudniona jako Visiting Professor w ukraińskich uniwersytetach Politechnika Lwowska (od 2019 r.) i Akademia Ostrogska (od 2022 r.). Kwalifikacje zawodowe podnosiła także podczas staży naukowych ISP PAN (1993/1994); w UN im. I. Franki we Lwowie (2019) i UN Politechnika Lwowska (2016 i 2021) – Ukraina, a także w Geschwister-Scholl-Institut für Politikwissenschaft Ludwig Maximilians-Universität w Monachium (2022) – Niemcy. Sekretarz ZG PTNP w latach 2010–2019. Profesorka honorowa UN Politechnika Lwowska (Ukraina).
Szczegóły
Podtytuł: z biografii politycznej rodu Kulerskich
Wydawnictwo: Nieoczywiste
ISBN: 9788367895088
Języki: polski
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 392
Oprawa: Twarda
Redakcja: Astramowicz-Leyk Teresa