Szepty
Życie w stalinowskiej Rosji
Wielka Litera
Wysyłka:
Dzisiaj
Sugerowana cena
Nasza cena
82,93 PLN
Oszczędzasz 31%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 81,78 zł
Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji Trwałym skutkiem rządów Stalina jest społeczeństwo złożone z milczących konformistów. Szepty Orlando Figesa to wstrząsająca opowieść o ludziach, którzy musieli dokonywać dramatycznych moralnych wyborów i iść na kompromisy, aby żyć „normalnie” w stalinowskiej Rosji. Aby chronić sobie, rodzinę i przyjaciół, musieli mówić szeptem. Teraz ci, którzy przetrwali, opisują, jak bezlitosny system dyktatury stalinowskiej sterował ludźmi, ich emocjami, poczynaniami i umysłami. Łamiąc, zmuszając i naznaczając. Są wśród nich znane postaci jak: jedna z najwybitniejszych rosyjskich poetek Anna Achmatowa, poeta, prozaik i bard Bułat Okudżawa, pisarz Konstantin Simonow, lekarka i obrończyni praw człowieka Jelena Bonner czy poeta i publicysta Aleksander Twardowski.
Korzystając z setek listów, notatek, pamiętników i innych dokumentów pochodzących z rodzinnych i publicznych archiwów, a także na podstawie niezliczonych rozmów z tymi, którzy przeżyli ten czas, Orlando Figes tworzy wnikliwą analizę łamania kręgosłupa moralnego ludzi i narodu w imię systemu, w którym jednostka jest całkowicie podporządkowana państwu.
To kronika okrucieństwa i ujarzmiania sowieckiego społeczeństwa. Przerażająca i boleśnie prawdziwa.
Dzięki Figesowi ci, którzy przeżyli, przełamali milczenie i podnieśli głos ponad szept. The New York Times Book Review Książka ta powinna dziś stać się lekturą obowiązkową w Rosji. The Times (London) Nadzwyczajna. The New Yorker
Szczegóły
Podtytuł: Życie w stalinowskiej Rosji
Autor: Orlando Figes
Wydawnictwo: Wielka Litera
ISBN: 9788383600796
Tytuł oryginału: Whisperers. Privat life in Stalin's Russia
Tłumacz: Jeżewski Władysław
Języki: polski
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 800
Format: 15.0x23.0cm
Oprawa: Twarda
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Cisza w Pogrance
Lira
Kościoła nie ma.
Wspomnienia po seminarium
Wspomnienia po seminarium
Wydawnictwo Krytyki Politycznej