Mińskie Getto. Świadectwo oporu
Austeria
Wysyłka:
poniedziałek (2024-11-25)
Sugerowana cena
Nasza cena
38,88 PLN
Oszczędzasz 19%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 32,62 zł
To była jedna z najważniejszych książek mojego życia. Nie dlatego, że ma jakieś szczególne walory literackie – chociaż jest dobrze napisana. Jest dokumentem, świadectwem czasów Zagłady. Jest również świadectwem dzielności, bohaterstwa zbiorowego i bohaterstwa konkretnych ludzi, które mój ojciec pieczołowicie wydobywał z własnej i innych pamięci.
Była dla mnie ważna, bo dotyczy mojego ojca, który nie lubił mówić o swoich zasługach. W podziemiu mińskim nadano mu zresztą pseudonim „Skromny”. Unikał rzucania światła na siebie, swoją biografię, myśli i dokonania. To ze świadectw innych dowiadujemy się, że był w rzeczywistości inicjatorem i przywódcą ruchu oporu w getcie – on sam podkreśla raczej istnienie grupy kierowniczej, do której należał. […]
Istniał jednak inny, ważniejszy i bolesny powód mojego przywiązania do tej książki już od pierwszej lektury, gdy miałem kilkanaście lat. Jako dziecko i podrostek żyłem w atmosferze silnego antysemityzmu, wrogości i pogardy dla Żydów. Pogarda żywiła się starymi uprzedzeniami i stereotypami. Do tego doszedł szczególny obraz wojny i żydowskiego losu. Z dzieciństwa pamiętam obelgi: „Bohater spalonego getta”, „Poszedł Jojne na wojnę”, „Co to jest bojówka żydowska? Stoi grupa Żydów i się boi”. Przeciwieństwo obrazu heroicznych Polaków. […] Książka ojca pozwalała mi się bronić, bronić własnej samooceny, oceny moich najbliższych i ogólnie Żydów przed degradującym obrazem żydowskiej bezsilności, braku woli walki, wręcz żydowskiego tchórzostwa.
Fragment wstępu Aleksandra Smolara
Szczegóły
Autor: Hersz Smolar
Wydawnictwo: Austeria
ISBN: 9788378666134
Języki: polski
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 272
Oprawa: Miękka
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Kroniki Francine R.
Marginesy
Kiedy kiedyś, czyli czyli Kasia, Panjan i Pangór
Słowne (dawniej Burda Książki)
Zajęczy żar
Warstwy
Mąż, ojciec, zbrodniarz. Prywatne życie Reinharda Heydricha
Prószyński i S-ka