Chemia nieorganiczna. Tom 2

Wydawnictwo Naukowe PWN
Chemia nieorganiczna. Tom 2
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
149,00 PLN
Nasza cena
141,88 PLN
Oszczędzasz 5%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 133,73 zł

Chemia nieorganiczna zapewnia liczne funkcje edukacyjne, które pomogą Ci opanować ten obszerny przedmiot. Ponadto książka została zaprojektowana tak, abyś mógł przeglądać rozdziały chronologicznie lub zagłębić się w tekst odpowiedni do etapu Twojej edukacji. Materiał zawarty w tej książce został logicznie i systematycznie podzielony na trzy odrębne tomy:

W tomie 1., Fundamenty, przedstawiono podstawowe zasady chemii nieorganicznej.

W tomie 2., Pierwiastki i ich związki, podzielono przedstawione treści na „podstawy” i „szczegóły”, umożliwiając łatwe wyciągnięcie kluczowych zasad leżących u podstaw reakcji przed ich dogłębnym zbadaniem.

W tomie 3. Poszerzanie horyzontów, wprowadzono zajmujące interdyscyplinarne najnowsze badania z chemii nieorganicznej.

TOM 2 PIERWIASTKI I ICH ZWIĄZKI

W tej części książki opisano właściwości fizyczne i chemiczne pierwiastków zawartych w układzie okresowym. Ta „opisowa chemia” pierwiastków ukazuje bogaty zbiór schematów, z których wiele można zracjonalizować i wyjaśnić przez zastosowanie koncepcji omówionych w tomie 1.

W pierwszym rozdziale tej części książki, rozdziale 9., podsumowujemy trendy i prawidłowości we właściwościach pierwiastków i ich związków w kontekście układu okresowego i zasad opisanych w Części 1. Trendy opisane w tym rozdziale zostały zilustrowane w kolejnych rozdziałach. Rozdział 10. dotyczy chemii wyjątkowego pierwiastka, jakim jest wodór. W kolejnych ośmiu rozdziałach (rozdziałach 11–18) systematycznie omawiane są grupy pierwiastków bloku s i p układu okresowego. Pierwiastki należące do tych grup ukazują różnorodność, złożoność i fascynującą naturę chemii nieorganicznej.

Właściwości chemiczne pierwiastków bloku d są tak zróżnicowane i obszerne, że poświęcono im kolejne cztery rozdziały tej części. W rozdziale 19. dokonano przeglądu chemii opisowej trzech szeregów pierwiastków bloku d. W rozdziale 20. opisano, w jaki sposób struktura elektronowa wpływa na właściwości chemiczne i fizyczne kompleksów metali bloku d, a w rozdziale 21. przedstawiono ich reakcje w roztworze. Rozdział 22. dotyczy związków metaloorganicznych bloku d o znaczeniu przemysłowym. Nasza podróż po układzie okresowym dobiega końca w rozdziale 23., w którym opisano ważne i niezwykłe właściwości pierwiastków bloku f.

Wszystkie rozdziały zawierają Ramki, które rzucają światło na ekscytującą, współczesną chemię i zastosowania pierwiastków z omawianej grupy.

Kluczowe punkty - Kluczowe punkty przedstawiają główne przesłania zawarte w podrozdziale. Pomogą one skupić się na głównych ideach przedstawionych w tekście.

Ramki kontekstowe
- Ramki kontekstowe pokazują różnorodność chemii nieorganicznej i jej szerokie zastosowania, na przykład w zaawansowanych materiałach, procesach przemysłowych, chemii środowiska i życiu codziennym.

Dobre rady - W niektórych obszarach chemii nieorganicznej powszechnie stosowana nomenklatura może być myląca lub archaiczna. Aby rozwiązać ten problem, zamieściliśmy krótkie notatki dotyczące dobrych rad, które pomogą Ci uniknąć popełniania typowych błędów.

Literatura dodatkowa - W każdym rozdziale zestawiono źródła literaturowe, w których można znaleźć dalsze informacje. Staraliśmy się zapewnić łatwą dostępność tych źródeł i wskazaliśmy, jakiego rodzaju informacji dostarczy każde z nich.

Dodatki
- Na końcu książki znajdują się obszerne Dodatki, w tym obszerna sekcja danych oraz informacje dotyczące teorii grup i spektroskopii.

Krótkie podsumowanie - Krótkie podsumowanie pokazuje, jak używać równań lub pojęć wprowadzonych w tekście głównym i pomaga zrozumieć, jak prawidłowo posługiwać się danymi.

Praktyczne przykłady i Sprawdź, czy umiesz - Liczne praktyczne Przykłady zapewniają bardziej szczegółową ilustrację zastosowania omawianego materiału. Każdy z nich ukazuje ważny aspekt omawianego tematu lub zapewnia praktykę w postaci obliczeń i zadań. Po każdym Przykładzie następuje Sprawdź czy umiesz, które ma pomóc monitorować postępy nauki.

Zadania - Na końcu każdego rozdziału znajduje się wiele krótkich Zadań. Odpowiedzi można znaleźć w Internecie.

Zadania seminaryjne - Zadania seminaryjne są bardziej wymagające pod względem treści i stylu niż Zadania i często opierają się na artykule naukowym lub innym dodatkowym źródle informacji. Zadania seminaryjne zazwyczaj wymagają pewnej dyskusji i może nie być w nich jednej poprawnej odpowiedzi. Można ich używać jako zadań typu eseju lub do dyskusji w czasie zajęć.

Zasoby online - Zasoby internetowe dołączone do tej książki zawierają szereg przydatnych materiałów do nauczania i uczenia się, które wzbogacają drukowaną książkę i są bezpłatne.


Szczegóły

  • Rok wydania: 2024
  • Format: 21.0 x 29.7 cm
  • Oprawa: Miękka
  • Tytuł: Chemia nieorganiczna. Tom 2
    Autor: Mark Weller, Tina Overton, Jonathan Rourke, Fraser Armstrong
    Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
    Seria: Chemia nieorganiczna
    ISBN: 9788301236502
    Tytuł oryginału: Inorganic Chemistry, Seventh Edition
    Tłumacz: Kaczmarek Małgorzata
    Języki: polski
    Rok wydania: 2024
    Ilość stron: 470
    Format: 21.0 x 29.7 cm
    Oprawa: Miękka

    Recenzje