Zmiany sieci osadniczej w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
49,25 PLN
Oszczędzasz 10%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 49,25 zł
Odkrycie złóż miedzi okazało się przełomowym wydarzeniem dla rozwoju społeczno-gospodarczego Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, który w wyniku zniszczeń spowodowanych II wojną światową stanowił jeden z najmniej uprzemysłowionych i zurbanizowanych obszarów w kraju. Rozpoczęcie działalności przemysłowej pobudziło rozwój społeczny i ekonomiczny na tym terenie, który dziś jest najważniejszym liderem górnictwa i hutnictwa miedzi w Polsce.
Autorka zwraca uwagę na przemiany sieci osadniczej w latach 1950–2018. Analiza obejmuje obszar powiatów głogowskiego, lubińskiego, legnickiego, polkowickiego
i miasta Legnicy. Wielopłaszczyznowe spojrzenie na kwestie zmian ludnościowych, przestrzennych, społecznych i gospodarczych dostarcza szczegółowych informacji na temat funkcjonowania zespołu osadniczego skupionego wokół wydobycia miedzi. Umożliwia lepsze prowadzenie polityki lokalnej i regionalnej, biorąc pod uwagę utrzymującą się światową koniunkturę i zasobność złóż na tym obszarze.
Książka zawiera szereg map i wykresów prezentujących zmiany zachodzące w Zagłębiu Miedziowym. Znajdują się w niej porównania archiwalnych materiałów kartograficznych oraz autorskie mapy obrazujące zmiany funkcji tego obszaru. Zaprezentowany współczesny kierunek badań osadniczych pozwala na podejmowanie świadomych i bardziej efektywnych decyzji w zakresie planowania przestrzennego, rozwoju gospodarczego, polityki społecznej czy ochrony środowiska.
Szczegóły
Autor: Katarzyna Kuzara
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Kod paskowy: 9788322938829
Języki: polski
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 188
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Redakcja: Katarzyna Kuzara