„(jednak z odniesieniem do awangardy)”

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
„(jednak z odniesieniem do awangardy)”
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze
Sugerowana cena
48,30 PLN
Nasza cena
45,56 PLN
Oszczędzasz 6%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 43,29 zł

Książka „(jednak z odniesieniem do awangardy)”. Radykalne poetyki w poezji polskiej na przełomie XX i XXI wieku wpisuje się w debatę o znaczeniu i możliwości kontynuacji historycznej awangardy modernistycznej w obszarze współczesnej poezji polskiej. Centralny argument jest tu jednak o wiele bardziej skoncentrowany i precyzyjny. Nie stroniąc od dyskusji dotyczącej zakresu terminu awangarda, Tomasz Cieślak-Sokołowski przyjmuje podejście pragmatyczne, w którym modernistyczna awangarda to pewien wyraźny sposób rozumienia relacji między formą a znaczeniem tekstu. Chodzi o takie podejście do poezji, w którym centralne dla niej staje się materialne, a więc konstrukcyjne i formalne pozycjonowanie tekstu poetyckiego.

Badając wyraźnie nakreślony okres najnowszej poezji polskiej – od połowy lat 80. po kryzys 2008 roku, który w efekcie przyniósł potrzebę kolejnego przemyślenia polityczności wiersza – Cieślak-Sokołowski bierze w pewnym sensie w nawias nadwyżkę pojęciowo-teoretyczną narosłą wokół pojęcia awangardy (czy nawet zasadności używania tego pojęcia w naszym momencie historycznym) i proponuje zamiast tego ścisłą i dokładną analizę tekstualną, dzięki której śledzi formalne afiliacje między wybranymi twórczościami w obrębie wskazanego okresu a estetyczną rewolucją historycznej awangardy.

Z recenzji dr. hab. Kacpra Bartczaka, prof. UŁ

Tomasz Cieślak-Sokołowski –
doktor literaturoznawstwa; historyk i krytyk literatury. Adiunkt w Katedrze Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sekretarz redakcji „Dekady Literackiej” (2008–2011), członek redakcji czasopisma „Dekada Literacka” i „Nowa Dekada Krakowska” (2008–2022) oraz od roku 2013 redaktor prowadzący serwis krytyczny „Nowa Dekada” (nowadekada-online.pl). Po godzinach prezes Krakowskiej Fundacji Literatury. Ufa, że literaturę najnowszą warto widzieć wobec długiego wieku XX – dlatego zajmuje się przede wszystkim historią wczesnego i późnego modernizmu, ze szczególnym naciskiem na inwencyjne, awangardowe poetyki. Jest autorem dwóch monografii: „Mój wszechświat uczyniony”. O poezji Janusza Szubera (2004) i Moment lingwistyczny. O wczesnym pisarstwie Ryszarda Krynickiego i Stanisława Barańczaka (2012). Współtłumaczył także na język polski książkę Marjorie Perloff Modernizm XXI wieku. „Nowe poetyki” (2012).

Producent:
Wydawnictwo AMBER Sp. z o.o.
ul. Królewicza Jakuba 27 A
02-956 Warszawa (PL)
tel: kontakt@wydawnictwoamber.pl
email:

Podmiot odpowiedzialny:
Wydawnictwo AMBER Sp. z o.o.
ul. Królewicza Jakuba 27 A
02-956 Warszawa (PL)
tel: kontakt@wydawnictwoamber.pl
email:


Szczegóły

  • Rok wydania: 2024
  • Format: 15.8 x 23.5 cm
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
  • Tytuł: „(jednak z odniesieniem do awangardy)”
    Autor: Tomasz Cieślak-Sokołowski
    Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
    ISBN: 9788323353973
    Języki: polski
    Rok wydania: 2024
    Ilość stron: 266
    Format: 15.8 x 23.5 cm
    Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
    Waga: 0.37 kg

    Recenzje