Polskie plakaty z lat 1915-1945
Polish posters from the years 1915-1945 in the Collection of the National Museum in Krakow
Przed pierwszą wojną światową sztuka plakatu rozwijała się głównie w Krakowie i we Lwowie. Po odzyskaniu niepodległości centrum artystyczne przeniosło się do Warszawy. Wojna polsko-bolszewicka przyniosła zapotrzebowanie na plakaty propagandowe, zaś po roku 1920 młode państwo potrzebowało plakatów reklamujących rozmaite instytucje oraz inicjatywy ekonomiczne. W okresie międzywojennym polskie plakaty zdobywały nagrody na wystawach światowych. W czasie II wojny światowej ukazywały się natomiast przedwojenne plakaty reklamowe opatrzone niemieckimi napisami oraz kompozycje nawołujące do walki z okupantem.
Plakaty z lat 1915-1945, zgromadzone przez Muzeum Narodowe w Krakowie, omawia Magdalena Czubińska. W wstępie przedstawia tło rozwoju polskiej grafiki w tych latach, zaś w części katalogowej prezentuje prace artystów z różnych środowisk, takich jak m. in. Witold Chomicz, Zdzisław Gedliczka, Tadeusz Gronowski, Jan Hrynkowski, Felicjan Szczęsny Kowarski, Józef Mehoffer, Kazimierz Sichulski, Zofia Stryjeńska, Wojciech Weiss, Feliks Michał Wygrzywalski.
Publikacja jest kontynuacją pierwszego tomu serii, ukazującego najstarsze polskie plakaty (do roku 1914) z kolekcji MNK.
Szczegóły
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Muzeum Narodowe
ISBN: 9788375814743
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 288