Osobliwości zabiegów terapeutycznych w otwartym środowisku społecznym
Tom 12 serii Problemy edukacji, rehabilitacji i socjalizacji osób niepełnosprawnych
Impuls
Wysyłka:
Dzisiaj
Sugerowana cena
Nasza cena
30,73 PLN
Oszczędzasz 13%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 23,80 zł
Oddajemy do rąk Czytelników 12, ostatni już tom serii ?Problemy Edukacji, Rehabilitacji i Socjalizacji Osób Niepełnosprawnych?, zatytułowany: Osobliwości zabiegów terapeutycznych w otwartym środowisku społecznym.
Tom ten poświęcono w głównej mierze różnorodnym formom oddziaływania podmiotów środowiska społecznego, w tym głównie rodziny, na rzecz usamodzielniania, upodmiotowiania osób niepełnosprawnych. W stosowanych zabiegach terapeutycznych ukierunkowanych na treści modelu społecznego coraz częściej korzysta się z wiedzy i przesłanek nauk humanistycznych, w których to jednostka, w naszym przypadku niepełnosprawna, postrzega świat subiektywnie, uczestnicząc w nim na zasadzie własnej aktywności, podejmowania różnorodnych zadań, poszukiwania swojego miejsca.
Tak jak Stanisław Ossowski (1962) pisze w O osobliwościach nauk społecznych, tak i my dzisiaj, chcąc zrozumieć postępowanie ludzkie, zrozumieć ?mechanizm? ludzkiego postępowania, wczuwamy się w sytuację działającej osoby i staramy się zrozumieć jej motywy działania.
W oddanym do rąk czytelnika tomie staramy się ukazać, na ile różnorodne zabiegi stosowane na co dzień w terapii osób niepełnosprawnych modyfikują postawy wobec problematyki niepełnosprawności, na ile wyzwalają w nich motywację do wyrównywania szans społecznych, na ile rehabilitacja dostosowuje swoje zabiegi do potrzeb upodmiotowienia jednostki niepełnosprawnej i uaktywnienia jej potencjału do satysfakcjonującego działania. Wiele zawartych tu opracowań dotyczy zabiegów stosowanych przez najbliższe środowisko osoby niepełnosprawnej, czyli rodziny. [?]
[?] W oddanym do publikacji tomie autorzy podkreślili rolę rodziny i środowiska w uspołecznianiu lub, mówiąc inaczej, przygotowaniu do funkcjonowania w nie zawsze przyjaznym jednostkom niepełnosprawnym środowisku.
Część I zawiera artykuły dotyczące zabiegów stosowanych przez rodzinę w celu wyrównywania szans społecznych osób niepełnosprawnych.
Część II pokazuje, na ile rodzina pomaga osobom niepełnosprawnym w uspołecznianiu ich do życia w środowisku społecznym.
Część III omawia różnorodne formy działania środowiska społecznego w dostosowywaniu się do potrzeb i możliwości jednostki niepełnosprawnej.
Jestem głęboko przekonana, że ten zamykający cały cykl publikacji poświęconych problemom edukacji, rehabilitacji i socjalizacji osób niepełnosprawnych tom dobrze wpisuje się w tę tematykę, dając przemyślenia zarówno głęboko teoretyczne, jak i praktyczne. Jestem zatem pewna, że dobrze uzupełnia wiedzę na temat osobliwości pracy z niepełnosprawnym.
Anna Klinik
Szczegóły
Podtytuł: Tom 12 serii Problemy edukacji, rehabilitacji i socjalizacji osób niepełnosprawnych
Wydawnictwo: Impuls
ISBN: 9788375873733
Języki: polski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 150
Format: 16.1x23.5
Oprawa: Miękka
Waga: 0.25 kg
Redakcja: Klinik Anna