Żydów łamiących prawo należy karać śmiercią
Przestępczość Żydów w Warszawie 1939-1942
Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
19,65 PLN
Oszczędzasz 35%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
"Rubin Trawnik, Szyja Marchewka i Luzer Rzodkiewka botaniczne trio ze Skierniewic trudniło się rozpowszechnieniem wycofanych z obiegu banknotów b. Banku Polskiego, głównie zaś puszczaniem w obieg fałszywych pięćdziesięciogroszówek. (...) Wreszcie jednak oszustom powinęła się noga. W pewnym sklepie przy ul. Leszno zostali rozpoznani przez właściciela i oddani w ręce władz bezpieczeństwa. (Gazeta Żydowska, 28 VII 1941)
Pierwsze zarządzenia antyżydowskie pojawiły się już na samym początku niemieckiej okupacji opaski z gwiazdą Dawida obowiązywały od grudnia 1939 r. Równolegle zaczęły się rabunki własności żydowskiej nieco później odebrano Żydom emerytury i zakazano wykonywania wielu zawodów, później odebrano posiadane nieruchomości, a w listopadzie 1940 r. Niemcy zamknęli Żydów w getcie, gdzie zepchnięto ich w nastraszniejszą nędzę.
Celem tej książki jest z jednej strony zarysowanie wpływu hitlerowskiego prawodawstwa na warszawskich Żydów. Z drugiej zaś strony celem tej pracy jest próba opisania reakcji Żydów na terror okupanta, a w szczególności takich reakcji, które wchodziły w konflikt z obowiązującymi przepisami. Żeby przetrwać, trzeba było łamać prawo na najrozmaitsze sposoby. Postępowali tak zarówno zwykli ludzie, jak i zawodowi przestępcy, którzy nieraz umiejętnie wykorzystywali niemieckie ustawodawstwo.
Książka ukazuje mało znane zagadnienia zachowań przestępczych w getcie warszawskim. Na podstawie zachowanych relacji żydowskich, raportów niemieckich oraz źródeł sądowych i policyjnych, przedstawia ewolucję przestępczości rozwijającej się w ramach oraz w wyniku narastającego terroru okupanta. Praca przedstawia związki między ""nową"" przestępczością okupacyjną, a przedwojennymi kryminalistami, którzy kontynuowali swą działalność podczas wojny. Przedmiotem zainteresowania autorów jest również związek między żydowskimi przestępcami a władzami niemieckimi.
Autorzy przybliżają czytelnikowi nieznany i nieco zapomniany świat przestępczości za murami getta. Książka ukazuje postawy i zachowania mieszkańców dzielnicy zamkniętej w różnych stadiach jej izolacji i świadomości losu, jaki gotują niemieccy oprawcy. Ukazuje także ciekawą perspektywę stosunków polsko-żydowskich w ich wymiarze handlowym, gospodarczym, ale także zwyczajnym - międzyludzkim. Ciekawym aspektem jest także zwrócenie uwagi na kontakty gettowego półświatka z jednej strony z podziemiem po 'aryjskiej stronie' miasta, z drugiej zaś z niemieckimi władzami i 'panami getta'"
Szczegóły
Podtytuł: Przestępczość Żydów w Warszawie 1939-1942
Autor: Engelking Barbara, Grabowski Jan
Wydawnictwo: Centrum Badań nad Zagładą Żydów
ISBN: 9788392683179
Języki: polski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 220
Format: 12.0x21.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.32 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Admirał Unrug 1884-1973
Alma-Press
Powszechna historia prawa / Historia prawa w Polsce
Wydawnictwo Naukowe PWN
Miecz samurajski
Diamond Books
Seks w królewskich alkowach
RYTM Agencja
Generał Mikołaj Bołtuć
Bellona
Najazdy Mongołów
Bellona
Karol XII
Finna
Najsłynniejsze teorie spiskowe
Replika