Uwarunkowania związane z przenoszeniem uczniów niepełnosprawnych ze szkół integracyjnych do specjaln
Impuls
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
28,39 PLN
Oszczędzasz 19%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
Umieszczenie dziecka niepełnosprawnego w szkole specjalnej, wynikające z rekwalifikacji, staje się porażką decyzyjną. Mam tu na myśli przede wszystkim rodziców, ale też nauczycieli i dyrektorów szkół integracyjnych, którzy przyjmując dziecko ze zróżnicowanymi zaburzeniami funkcjonalnymi, decydują się na zadanie przekraczające ich możliwości dydaktyczno-wychowawcze. Należy jednak zauważyć, że uczniowie zmieniający placówkę (z integracyjnej na specjalną) to również absolwenci gimnazjów niepodejmujący dalszego kształcenia w systemie edukacji integracyjnej.
Sygnalizowana w książce problematyka zwraca uwagę na fakt selekcji ?niewygodnej? dla ogólnej idei edukacji integracyjnej. Wielu jej zwolenników uważa, że wszyscy niepełnosprawni, bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności, powinni być objęci nauczaniem ogólnodostępnym. Mając wątpliwość, czy integracja jest możliwa dla ogólnej populacji dzieci z niepełnosprawnością, szczególnie ze sprzężonymi zaburzeniami rozwoju i upośledzeniem umysłowym w stopniu znacznym, postanowiłam zająć się tą problematyką.
Podjęty temat jest wyrazem wieloletniego zainteresowania zagadnieniem rekwalifikacji uczniów z niepełnosprawnością, którzy zmieniają szkołę często w trakcie roku szkolnego. Badania dały mi okazję do rozmów z nauczycielami szkół integracyjnych na temat sytuacji dzieci z niepełnosprawnością w byłych placówkach, ich możliwości i trudności, jakie napotykają w codziennej pracy.
Istotna była ocena tej sytuacji przez rodziców, którzy podejmowali decyzję o edukacji dziecka w kształceniu integracyjnym. Interesowały mnie opinie, czy wybór szkoły integracyjnej spełnił ich oczekiwania.
Przeprowadzone badania wydają się kluczowe dla całego systemu edukacji obejmującego kształcenie dzieci niepełnosprawnych, ale też umożliwiają wyznaczenie bardziej szczegółowych kierunków badawczych i szerszego poznania procesów selekcji międzyszkolnej tej grupy uczniów.
Tematem niniejszej rozprawy stały się uwarunkowania rekwalifikacji.
Szczegóły
Autor: Barbara Grzyb
Wydawnictwo: Impuls
ISBN: 9788378504016
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 306
Format: 23.6x16.1
Oprawa: Miękka
Waga: 0.47 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Marketing
Rebis
Elementy psychologii ogólnej i klinicznej
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Nauczyciel, trener, coach
Wolters Kluwer
Praca socjalna z osobami chorującymi psychicznie
Studium socjologiczne
Studium socjologiczne
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Polska oświata w międzynarodowych badaniach umiejętności uczniów PISA OECD
Wyniki, trendy, kontekst i porównywalność
Wyniki, trendy, kontekst i porównywalność
Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Jak modelować zachowania uczniów i zarządzać klasą
Wskazówki dla nauczyciela.
Wskazówki dla nauczyciela.
Wydawnictwo Naukowe PWN