Transparentność zarządzania finansami lokalnymi
Impuls
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
40,41 PLN
Oszczędzasz 11%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
Jak udoskonalić procesy zarządzania w samorządzie Jak wdrożyć układ zadaniowy budżetu gminy
Opracowanie jest propozycją wdrożenia do organizacji sektora publicznego, w szczególności do samorządów terytorialnych, racjonalnych metod wykorzystania publicznych zasobów finansowych.
Recenzowana książka stanowi istotny krok w kierunku uporządkowania zarządzania publicznego w wymiarze lokalnym i dobrze wpisuje się w lukę, jaka powstała w obszarze praktyki i teorii zarządzania.
prof. dr hab. Bogdan Nogalski
Przedmowa
Pieniądze szczęścia nie dają,
gdy służą tylko do zdobycia władzy.
Jednak mądrzejsi wykorzystują je
do zapewnienia sobie i innym szczęścia.
Analizując rankingi rozwojowe samorządów terytorialnych, w tym takie czynniki i mierniki rozwoju, jak: wielkość dochodów z podatków lokalnych i w ogóle udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacje wydatków bieżących i inwestycyjnych oraz aktywność w pozyskiwaniu środków prorozwojowych z funduszy Unii Europejskiej i krajowych funduszy celowych, można stwierdzić duże dysproporcje między gminami, powiatami i województwami w Polsce. Prowadzone przez nas badania ukazują, że zapóźnienie w rozwoju jest przede wszystkim wynikiem nieefektywnego zarządzania samorządem, w tym niewłaściwego wykorzystania zasobów lokalnych i głównie zasobów ludzkich i finansowych. Samorządy terytorialne nastawione na rozwój z wykorzystaniem transparentnej polityki, w tym na wdrożenie czytelnych planów dochodów i wydatków, i przede wszystkim na wykorzystanie potencjału intelektualnego, stąd nastawione na pozyskiwanie i wykorzystanie kwalifikacji pracowników i działaczy samorządowych oraz aktywności mieszkańców, osiągają częściej sukcesy i wygrywają na rodzącym się rynku konkurencji między organizacjami sektora publicznego. Tym samym podejmują próbę eliminacji niekorzystnego zjawiska finansjalizacji i wchodzą na drogę realizacji zadań skupionych w idei dobra wspólnego.
W prezentowanej publikacji podejmujemy próbę przekonania działaczy samorządowych, szczególnie szczebla gminnego (wybór ten jest celowy i uzasadniony w opracowaniu), do wdrożenia planów dochodów i wydatków opierających się na układzie zadaniowym, zatem takich zasad lokalnej polityki finansowej, które będą prowadzić do rozwoju lokalnego przez aktywny udział obywateli w wykonywaniu zadań oraz współdziałanie władz lokalnych z członkami samorządu w realizacji bieżących i wieloletnich programów rozwojowych.
Andrzej Józef Kozłowski
Iwona Zofia Czaplicka-Kozłowska
Szczegóły
Autor: Andrzej Józef Kozłowski, Iwona Zofia Czaplicka-Kozłowska
Wydawnictwo: Impuls
ISBN: 9788378507154
Języki: polski
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 196
Format: 16.0x24.0
Oprawa: Miękka
Waga: 0.31 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i domu
Jak świadomie je wychowywać i uczyć
Jak świadomie je wychowywać i uczyć
Bliżej Przedszkola
Jawność w samorządzie terytorialnym
Wolters Kluwer
Drugi rok życia dziecka
Rebis
Samorząd terytorialny
Wolters Kluwer
W oczekiwaniu na dziecko
Rebis
Ustawa o samorządzie gminnym Komentarz
Wolters Kluwer