Antropologia kulturowa Kultura obyczajowa początku XXI wieku Część 2
Impuls
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
21,71 PLN
Oszczędzasz 23%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
Druga część podręcznika Antropologia kulturowa, zatytułowana: ?Kultura obyczajowa początku XXI wieku? ukazuje proces zmian i ciągłości w kulturze w kontekście przeobrażeń obyczajowych. Punktem wyjścia rozważań jest kategoria ciała i cielesności, które różnie interpretowane tutaj ukazane są w aspekcie uwarunkowań w kulturze obyczajowej.
W strukturze treści rozdziałów, co jest nowością, uwidacznia się podział związany z kategoriami kultury (kultura bytu, społeczna, duchowa). Rozdział pierwszy dotyczy głównie współczesnego kultu ciała, młodości, wzorów kobiet i mężczyzn, praktyk związanych z higieną i troską o urodę, dotyczące mody, ubioru i zdobienia ciała.
Rozdział drugi dotyczy obyczajowości związanej z zagadnieniami bytowymi, m.in. potrzeba schronienia, bezdomności i emigracji zarobkowej, odżywiania i obyczajowości kształtowanej przez supermarkety. Rozdział trzeci dotyczy obyczajowości związanej z zaspokojeniem wartości witalnych: zdrowia i seksu. Porusza m.in. problem otyłości i anoreksji, różnorodnych zachowań seksualnych, problem trzeciej płci i homoseksualizmu.
Rozdział czwarty traktuje o reliktach obyczajowych, związanych np. z rekreacją, formami życia społeczno-rodzinnego i towarzyskiego. Jest tu mowa o targach i jarmarkach, turniejach rycerskich, zwyczajach łowieckich, Ochotniczej Straży Pożarnej, a także o domowych formach życia towarzyskiego, o reliktach kultury szlacheckiej i żydowskiej.
Rozdział piąty traktuje o obyczajowości religijno-świeckiej typu renesansu egzorcyzmów i pielgrzymek oraz nowych zjawisk dotyczących pochówku ludzi i zwierząt oraz zmian występujących w religijności wiernych i w życiu instytucji Kościoła.
Rozdział szósty dotyczy obyczajowości młodego pokolenia. Są to zarówno zachowania patologiczne jak i godne uznania.
Rozdział siódmy dotyczy obyczajowości życia artystycznego, naukowego i politycznego. Całość kończą rozważania dotyczące globalnego charakteru ponowoczesnej obyczajowości kreowanej przez media.
Szczegóły
Autor: Janusz Gajda
Wydawnictwo: Impuls
ISBN: 9788378508472
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 201
Format: 16.0x23.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.32 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Metody badań terenowych
Zysk i S-ka
Badanie kultury Elementy teorii antropologicznej Kontynuacje
Wydawnictwo Naukowe PWN
Zasady metody socjologicznej
Wydawnictwo Naukowe PWN
Francuska antropologia kulturowa wobec problemów współczesnego świata
Wydawnictwo Naukowe PWN
Historia antropologii
Szkoły, autorzy, teorie
Szkoły, autorzy, teorie
Oficyna Naukowa
Wąsik niechciany kotek
Zaopiekuj się mna!
Zaopiekuj się mna!
Zielona Sowa
Socjologia kultury
Wydawnictwo Naukowe PWN
Papierowe marzenia
Znak
Z Pokorą przez życie
Prószyński i S-ka