Historia i symbolika medalika św. Benedykta

TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Historia i symbolika medalika św. Benedykta
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
10,00 PLN
Nasza cena
6,84 PLN
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł

Chrystus Pan, czegokolwiek dotknął, poświęcał. Dlatego krzyż jest świętością, czczoną powszechnie. Stąd znak krzyża nakreślony pierwszy raz przy chrzcie towarzyszy człowiekowi przez całe życie, przy pacierzu, na wyjezdnym, przy sakramentach, w kościele, w domu, wszędzie. Krzyż wiesza się na ścianie, stawia na rozdrożach, nosi na szyi, w kieszeni przy koronce, do rąk bierze przy śmierci. Święcenie krzyżów sięga chrystuso­wego dotknięcia. Rozwija się nabożeństwo, przynosi swój owoc, a miano­wicie krzyże i krzyżyki ze złota, srebra, miedzi, drewna. Temat interesuje przede wszystkim osoby pobożne, jak i – wśród nich – archeologów, etnografów, historyków a zwłaszcza „medalografów”, kolekcjonerów.

Obecna książka zwraca uwagę na pewien rodzaj krzyża, zwany krzy­żem – albo medalem świętego Benedykta.

Jak krzyż Chrystusowy mógł zyskać taką nazwę? Trzeba się cofnąć w przeszłość i sięgnąć daleko w starożytny świat mnichów. Odchodzili oni na pustelnie – to prawda – jednak ich życie było tylko konsekwent­nie chrześcijańskie: ta sama wiara, sakramenty, przykazania, modlitwa, praca – ta sama nadzieja na niebo.

W literaturze, którą zostawili mnisi, trafia się wiele wskazówek o dro­gach rozwoju pobożności – w obecnym wypadku wiele wskazówek o kul­cie krzyża świętego.

Literatura mnisza, pisana lub ustna tradycja przedstawia świętego Benedyktajako czciciela krzyża.

W Subiaco, gdzie rozpoczynał – jak wiadomo – stoi dziś opactwo, jedno z najpiękniejszych na świecie. Gromadka mnichów otacza troską pamiątki m. i słynne „Sacro Speco” – pieczarę, domniemaną pustelnię św. Benedykta. Wewnątrz wstawiono jego biały posąg, jako młodzieńca kontemplującego krzyż. Archeolog odróżni tu rzeźbę z nowszych czasów, ale też ważna trafność urządzenia tego niezwykłego wnętrza. W pustelni mogło wszystkiego brakować, ale krzyż był na pewno.



Szczegóły

  • Rok wydania: 2016
  • Format: 100x160
  • Oprawa: miękka
  • Tytuł: Historia i symbolika medalika św. Benedykta
    Autor: Paweł Szczaniecki
    Wydawnictwo: TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
    Kod paskowy: 9788373546202
    ISBN: 978-83-73546-20-2
    Rok wydania: 2016
    Ilość stron: 108
    Format: 100x160
    Oprawa: miękka
    Waga: 0.07 kg

    Recenzje