Fluks Wspólnota płynów ustrojowych
Wydawnictwo Naukowe PWN
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
57,72 PLN
Oszczędzasz 3%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 52,19 zł
Fluks to fascynujący, porywający esej, który bezpośrednio stara się odpowiedzieć na kwestię postawioną w konkursie rozpisanym przez Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, ale w sposób, który wydaje się zupełnie oryginalny, bowiem wątkiem, na którym osnute są w nim rozważania, jest tytułowy fluks albo raczej pierwotny miszmasz, mieszanina płynów ustrojowych. Ten otwarty na przepływ ?quasi-byt? ma teraz odegrać rolę zwornika rozważań o wspólnocie i zastąpić ?suche ciało?, podmiot postulowany przez filozofie metafizyczne.
Punktem wyjścia tekstu jest analiza i krytyka całkowicie wysterylizowanego nowoczesnego podmiotu, odizolowanego od świata zewnętrznego i nieustannie obawiającego się zakażenia obcą materią. Esej to protest suchego ciała, które z powodu nadmiernej higieny cierpi na ciągłe alergie i choroby autoimmunologiczne. To swoisty hymn na cześć przełamującego granice ciał politycznych i ciał indywidualnych przepływu płynów ustrojowych. Fluks to ćwiczenie z myślenia wspólnoty materialnej, lepkiej i płynnej.
Zdaniem Autora dążąc do pełnego oddzielenia się od środowiska, staliśmy się jednocześnie bardziej samotni niż kiedykolwiek. W pełni indywidualny i odizolowany podmiot nie potrafi już nawet pomyśleć wspólnoty, chociaż tęskni za nią jak za niczym innym. W zatomizowanym świecie sterylnych granic i osuszonych ciał obsceniczna, przyziemna i materialna natura wspólnoty budzi obrzydzenie: jest ona bowiem z punktu widzenia indywidualnego podmiotu niehigienicznym skandalem mieszania się ciał, lepkim skandalem wymiany płynów ustrojowych.
Tekst rozwija się w oparciu o dialog z wieloma propozycjami współczesnej humanistyki, humanistyki różnych nurtów, także w pewnym sojuszu ze współczesną nauką. Esej Krzysztofa Pacewicza to znakomity przykład myśli autentycznej, bezkompromisowej, odważnej, krytycznej, ale wolnej od dogmatyzmu i intelektualnego zacietrzewienia.
O Autorze:
Krzysztof Pacewicz
(ur. 1989 w Warszawie) - filozof, kulturoznawca, związany z Wydziałem ?Artes Liberales? Uniwersytetu Warszawskiego. Współredaktor książek Foucault: źródła // ujścia (Warszawa 2015) i Gamification: Critical Approaches (Warszawa 2015), współzałożyciel Laboratorium Techno-Humanistyki WAL UW, publicysta Res Publiki Nowej. Zajmuje się teorią biopolityki, metafizyką życia i filozofią ciała.
Szczegóły
Autor: Krzysztof Pacewicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN: 9788301192693
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 232
Format: 13.0x21.0cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.27 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Przeciw rozpaczy
O tragicznej wizji świata i sposobach jej przezwyciężania
O tragicznej wizji świata i sposobach jej przezwyciężania
Copernicus Center Press
Granice względności
Opis metafizyczny
Opis metafizyczny
Wydawnictwo Naukowe PWN
Cztery eseje metafizyczne
Wydawnictwo Naukowe PWN
Medytacje filozoficzne
Fundacja na rzecz myślenia im. Barbary Skargi
Przyszłość pewnej przenośni
Przyczynek do pytania o historię sztuki
Przyczynek do pytania o historię sztuki
Fundacja na rzecz myślenia im. Barbary Skargi
Sztuka i myśl
Fundacja na rzecz myślenia im. Barbary Skargi
Pochwała przyjaźni
Wydawnictwo Naukowe PWN
Problem winy
Narodowe Centrum Kultury
Zwrot przez współczesną
Pryzmaty
Pryzmaty
Ossolineum