Pożydowskie Figury Zagłady w twórczości J.Ficowskiego i Władysława Strzemińskiego
Pasaże
Wysyłka:
Dzisiaj
Sugerowana cena
Nasza cena
25,48 PLN
Oszczędzasz 9%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 20,44 zł
Autorka wykazała się gruntowną znajomością wybranych twórców, podjęła wyzwanie interpretacyjne, nie dość że dwukodowe, a w kontekście tytułu serii, w której książka ma być opublikowana, trzeba by rzec: przęsłowe, to jeszcze uwikłane w graniczne doświadczenie katastrofy sensu.Książka stanowi całkowicie nowe ujęcie ? o ?pożydowskim? doświadczeniu Zagłady u Jerzego Ficowskiego i Władysława Strzemińskiego porównawczo nie pisał jeszcze nikt.
prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany
Wysoko oceniam zamysł Autorki, by posłużyć się kategorią ?pożydowskie? (?trwanie zakończonych Istnień?) w odniesieniu do wybranej twórczości Władysława Strzemińskiego i Jerzego Ficowskiego. W rezultacie doszło do spotkania twórców nietuzinkowych, wrażliwych na nieobecność / obecność ?powidokową? (?obecność modalną?, jak mówi badaczka) świata żydowskiego, z determinacją szukających języka, który byłby w stanie ten ambiwalentny status oddać (?w jaki sposób poezja Jerzego Ficowskiego jest obrazowym przybliżeniem Zagłady? ? pyta Autorka). Należy podkreślić walory wykładu, dążenie do ścisłości (równoważące konieczność posługiwania się metaforą i jednorazowymi, autorskimi określeniami rozmaitych zjawisk), uporządkowanie, konkluzywność.
Darii Nowickiej wyraźnie zależy na tym, żeby nie oddać się we władzę emocji, którą wywołuje pamięć Zagłady, lecz opisać i zinterpretować estetykę i artystyczne skutki tych emocji.
prof. Piotr Śliwiński
Szczegóły
Autor: Daria Nowicka
Wydawnictwo: Pasaże
ISBN: 9788364511332
Języki: polski
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 138
Format: 15.0x21.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.17 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Cyborg w ogrodzie
Wprowadzenie do ekokrytyki
Wprowadzenie do ekokrytyki
Katedra Wydawnictwo Naukowe
Klechdy sezamowe
Dwie Siostry
Agnieszka Osiecka dzieciom
Nasza Księgarnia
Bajki, bajki, bajki
Warstwy
Biomorfizm w sztuce XX wieku
Między biomechaniką a bezformiem
Między biomechaniką a bezformiem
słowo/obraz terytoria
Chamstwo
Czarne