Wolność i metafizyka.
Eseje z filozofii pierwszej
Wydawnictwo Naukowe PWN
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
67,49 PLN
Oszczędzasz 3%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 53,62 zł
Wolność i metafizyka Marcina Poręby to zbiór tekstów, które powstawały na przestrzeni ponad dwudziestu lat. Zebrane przez Autora prace dotyczą niekiedy dość odległych od siebie zagadnień z zakresu historii filozofii oraz takich dziedzin filozofii jak epistemologia, metafizyka i filozofia umysłu.
Racją współistnienia tak różnych tematycznie tekstów w jednym tomie jest zaprezentowanie pewnego sposobu rozumienia filozofii jako dziedziny, która może i powinna podlegać ciągłej interpretacji i reinterpretacji, ponieważ jej naturą jest dialog, a racją bytu wkład we współcześnie toczone dyskusje filozoficzne. To właśnie one są dla Marcina Poręby najważniejszym układem odniesienia dla interpretacji zakurzonych już niekiedy koncepcji i sporów, co pozwala mu na włączenie ich w dyskurs współczesny. W konfrontacji tej historia filozofii ma zaistnieć jako myśl żywa, która swą tożsamość zyskuje dopiero w rozmowie z inną żywą myślą.
Filozofia, zdaniem Marcina Poręby, jest przede wszystkim metafizyką. Metafizyka jest jej dyscypliną podstawową, a konstytutywne dla niej jest wykraczanie poza dostępne zasoby pojęć, które nie może dokonywać się inaczej niż poprzez poszukiwanie nowych pojęć. Sądzenie refleksyjne, poszukiwanie i tworzenie nowych pojęć są bowiem nieodłącznym aspektem wolności. A zatem wolność jest jej własnym koniecznym warunkiem. Jak pisze Autor, ?wolny wybór, wolne działanie, to zawsze coś, co wyrasta z nowej konceptualizacji świata i naszego w nim miejsca?.
Marcin Poręba wykracza w swoim rozumieniu filozofii poza utarty podział na filozofię analityczną i kontynentalną, który uważa za jedną z głównych przeszkód dla nieskrępowanego żadnymi zastanymi schematami pojęciowymi rozwoju. Jego książka jest zatem zaproszeniem do odrzucenia sztywnych ram interpretacji i do udziału w aktywnym odczytywaniu i tworzeniu myśli w procesie nieustannej zmiany przekonań ? jest więc zaproszeniem do sprostania wyzwaniom wolności.
Informacja o autorze/ redaktorze:
Marcin Poręba, ur. w 1967 r. w Krakowie. Filozof, historyk filozofii, tłumacz, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1985?1989. Od roku 1989 pracuje w Instytucie Filozofii UW. Uczeń Marka J. Siemka. Laureat konkursu Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi za esej pt. Granice względności. Opis metafizyczny (2014). Zajmuje się klasyczną filozofią niemiecką oraz filozofią analityczną, łącząc w swoich pracach style myślenia dwóch tradycji filozoficznych: analitycznej i kontynentalnej.
Szczegóły
Podtytuł: Eseje z filozofii pierwszej
Autor: Marcin Poręba
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN: 9788301196547
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 348
Format: 16.5x20.5
Oprawa: Miękka
Waga: 0.52 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Pogarda mas
Aletheia
Opowiem ci, mamo, co robią koty
Nasza Księgarnia
Miasteczko Mamoko
Dwie Siostry
Basia i przyjaciele. Anielka
Egmont
Neymar Jr
Chłopak, który urodził się, by grać w piłkę
Chłopak, który urodził się, by grać w piłkę
Słowne (dawniej Burda Książki)
Basia i biblioteka
Egmont
Nela i tajemnice oceanów
tom VIII
tom VIII
Słowne (dawniej Burda Książki)
Na krańce świata. Podróż historyka przez historię
Znak Horyzont
Bolesław Chrobry - lew ryczący
Wydawnictwo Naukowe UMK