Retrotopia
Jak rządzi nami przeszłość?
Wydawnictwo Naukowe PWN
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
57,72 PLN
Oszczędzasz 3%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 47,76 zł
500 lat po tym, jak Thomas More roztoczył przed wyobraźnią sobie współczesnych obraz idealnego społeczeństwa żyjącego w suwerennym państwie pod rządami mądrego i życzliwego władcy, utraciliśmy wiarę, że człowiek jest w stanie wykreować dla siebie szczęście, nawet w nieograniczonej konkretną cezurą przyszłości. Jednak w tym samym czasie, w którym ludzka nadzieja pogrzebała myśl o utopii, nie umarły aspiracje, które uczyniły tę wiarę tak ważną, że niemożliwą do uśmiercenia. Wiara ta podobnie jak Anioł Historii [Angelus Novus] zmieniła jednak kierunek i zwraca się dziś ku przeszłości jako utraconemu i popadłemu w ruinę rajowi, na którego określenie Zygmunt Bauman ukuł swoje ostatnie pojęcie ? ?retropia?.
Zgodnie z duchem utopijnym retrotopia zrodziła się z pragnienia naprawy lub choć poprawienia urządzenia świata, jednak głównym punktem orientacyjnym w rysowaniu mapy tego świata ma być wyobrażona przeszłość ? pochowana, ale jeszcze nieumarła, ponieważ, jak pokazuje Bauman, wciąż tkwi w niej potencjał kreowania teraźniejszości. Intencją autora było zinwentaryzowanie najbardziej spektakularnych i najbardziej znaczących zmian powiązanych z pojawieniem się retrotopijnych sentymentów i praktyk, co ujęte zostało w ramy czterech powrotów: do Hobbesa, do plemion, do nierówności oraz do łona.
?Z ruchu podwójnej negacji utopii rozumianej w tradycji More?a ? odrzucenia jej, a następnie wskrzeszenia ? dziś rodzą się ?retrotopie?: wizje osadzone w utraconej/skradzionej/porzuconej, ale nieumarłej przeszłości, zamiast przywiązania do tego, co dopiero ma się narodzić, a więc do przyszłości jeszcze niezaistniałej?.
?Coś, co wciąż zwykliśmy nazywać ?postępem?, wywołuje emocje przeciwne do tych, które Immanuel Kant, twórca tego pojęcia, miał na myśli. Coraz częściej zatem wywołuje ono strach przed nieuchronną katastrofą zamiast wywoływać radość, że oto nadchodzi większy dobrobyt oraz że więcej kłopotliwych niewygód zniknie z powierzchni ziemi i będzie można o nich zapomnieć?.
Z tekstu
Szczegóły
Podtytuł: Jak rządzi nami przeszłość?
Autor: Zygmunt Bauman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN: 9788301198558
Tłumacz: Lebek Karolina
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 302
Format: 12.5x19.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.41 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Obcy u naszych drzwi
Wydawnictwo Naukowe PWN
Czy psychodeliki uratują świat?
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć
Prószyński i S-ka
Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana
Wielka Litera
Co zrobić z idiotami. I samemu nie wyjść na idiotę
Znak Koncept
Krainy pamięci. O dziedzictwie i tożsamości...
Międzynarodowe Centrum Kultury