Polska niepodległość 1918
Poznańskie
Wysyłka:
Dzisiaj
Sugerowana cena
Nasza cena
32,73 PLN
Oszczędzasz 28%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 20,45 zł
Swój niepodległy byt Polska rozpoczynała zniszczona, zubożona, bez ustalonych granic, bez wojska, za to z koniecznością scalenia trzech różnych organizmów. Proces integracji musiał odbywać się sprawnie, szczególnie w obliczu niechęci sąsiadów i niejednoznacznej postawy rządów mocarstw koalicyjnych. Jednak dzięki niezwykłemu wysiłkowi całego pokolenia Polaków i sprzyjającej koniunkturze międzynarodowej udało się niepodległość obronić i zachować.
Setna rocznica odzyskania niepodległości to doskonała okazja do zmierzenia z mitem założycielskim współczesnej Polski. W dotychczasowych ocenach tej rocznicy dominował patos, a o przywódcach niepodległościowych powielano stereotypowe opinie.
Marek Rezler, ceniony historyk i publicysta, rozprawia się z szeregiem mitów, które na stałe weszły do kanonu narodowej megalomanii: o dokonaniach powstań narodowych i męczeństwie narodu pod zaborami, o rzekomej mocarstwowości młodego państwa i późniejszej tzw. zdradzie zachodnich sojuszników, o nieliczeniu się z twardą realpolitik na przestrzeni całego XX wieku.
Świetnie prowadzona narracja i dynamiczny styl to dodatkowy atut tej książki, a śmiałe, ale całkowicie uzasadnione oceny, wnoszą powiew świeżości do narodowego dialogu.
Szczegóły
Autor: Marek Rezler
Wydawnictwo: Poznańskie
ISBN: 9788379769100
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 416
Format: 14.9x21.2
Oprawa: Twarda
Waga: 0.555 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Pół wieku na czarno
SQN - Sine Qua Non
Przedziwna śmierć Europy
Zysk i S-ka
Między młotem a swastyką
Capital
Wyśpiewam wam więcej
Agora
Nie tylko Palestyna
Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935-1939
Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935-1939
Żydowski Instytut Historyczny
Armia rosyjska w Królestwie Polskim w latach 1815-1856
Instytut Historii PAN