Polityka historyczna
Wydawnictwo Naukowe PWN
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
86,59 PLN
Oszczędzasz 3%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 74,29 zł
Czym jest polityka historyczna: globalnym fenomenem, który słusznie zaprząta uwagę historyków i polityków? Koniecznością, bez której nie da się wyrazić tożsamości zbiorowej ani opowiedzieć narracji o narodzie? Czy może jednym z modnych terminów współczesności, który teraz odwraca uwagę od istotnych problemów, a wkrótce zostanie zapomniany?
Rafał Chwedoruk, politolog specjalizujący się m.in. w najnowszej historii politycznej, próbuje ująć w ramy całość zjawiska, jakim jest polityka historyczna. Zadaje pytania o jej granice i zakres oddziaływania, o to, czyim zadaniem jej jest tworzenie i jaka jest jej prawdziwa natura. W obrębie polityki historycznej można odnaleźć zarówno wielkie spory historyków o interpretację przeszłości, konflikty ideologiczne między partiami politycznymi, jak też po prostu rewindykacje i roszczenia ekonomiczne uzasadniane wydarzeniami z przeszłości. Autor przygląda się genezie pojęcia polityki historycznej i sporom o nią w różnych państwach.
W książce Chwedoruka polityka historyczna jest tematem niejednoznacznym i skomplikowanym, a jako strategia ? niezwykle potrzebnym, bo jej zaniedbanie może okazać się niebezpieczne w skutkach. Szukając źródeł problemu w samej nauce o historii oraz odwiecznych próbach jej instrumentalizacji, autor balansuje między upolitycznianiem historii, w której fakty dostosowywane są do współczesnych narracji, a historyzacją polityki, w której sama przeszłość staje się polem walki dla rozmaitych stronnictw. Autor wskazuje, że stosunek do polityki historycznej w różnych państwach faktycznie nie pokrywa się z tradycyjnym podziałem na lewicę i prawicę.
Szczegóły
Autor: Chwedoruk Rafał
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
ISBN: 9788301201319
Języki: polski
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 386
Format: 16.5x23.5
Oprawa: Miękka
Waga: 0.63 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Kłamstwo jako metoda Esej o społeczeństwie i kłamstwie 2
Oficyna Naukowa
Pomyśl, zanim pomyślisz
Wydawnictwo Naukowe PWN
Oblężona demokracja
Sic!
Władza algorytmów. U źródeł potęgi Google i Facebook
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Panów piłą Trzy legendy o Jakubie Szeli
Marginesy
Święta wiedza o psychodelikach
Okultura