Wojenne lalki Marysi
Tadam
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
24,19 PLN
Oszczędzasz 27%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 21,62 zł
Prawdziwa opowieść o dzieciństwie w czasie wojny.
Książka dla dzieci już od 8 roku życia.
Historię lalki Rozalki i „kartoflanego przedszkola” usłyszałam od Mamulki jako dziecko. Kilka lat temu, gdy Mamulka zachorowała, poprosiłam, żeby opowiedziała mi wszystko jeszcze raz, a ja to nagram. Bardzo się ucieszyła i swoją opowieść zakończyła słowami:
Książka dla dzieci już od 8 roku życia.
„Dobrze że nagrałaś, dzieci będą wiedziały, Małgorzata J. Berwid
Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do lektury książki napisanej z potrzeby serca. Małgorzata J. Berwid, przez dzieci nagrodzona Orderem Uśmiechu, opowiada wojenną historię swojej Mamy – Marii Berwid. Z przeżyć małej Marysi dowiadujemy się, jak niezwykle ważne jest dzieciństwo; możliwość nauki i zabawy – czyli zaspokojenie naturalnych potrzeb każdego dziecka. Wyrażam nadzieję, że historia Marysi będzie okazją do podjęcia wielu ważnych tematów, jak: wrażliwość, empatia, uczciwość, prawość, odwaga, szacunek… Jestem przekonany , że ta opowieść nie pozostawi nikogo z czytelników obojętnym. Marek Michalak Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka, Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018)
*****
Ilustratorka Ania Jamróz po zakończeniu pracy nad książką „Wojenne lalki Marysi” powiedziała: „Zilustrowanie książki Pani Małgorzaty było bez wątpienia największym wyzwaniem z jakim musiałam się zmierzyć. Pokazanie wojny w rysunkach jest niesamowicie trudnym zadaniem. W ilustracjach chciałam skupić się przede wszystkim na przedstawieniu perspektywy małej Marysi i towarzyszących jej emocji zamiast na przedstawieniu samego obrazu wojny.”
****
****
O książce Małgosi J. Berwid napisała prof. Joanna Papuzińska:
Rzeka wspomnień płynąca ostatnimi laty przez polskie piśmiennictwo jest jakby żywiołowym procesem regeneracji okaleczanej i krępowanej przez lata pamięci społecznej. Historia minionego wieku rysowana grubymi, uproszczonymi liniami, wypełnia się setkami, a nawet tysiącami osobniczych głosów; życiorysy ludzi różnego stanu, wieku i urzędu domagają się wysłuchania, a każdy niesie swoją prawdę i swoją rację. Wskrzesza swoje zaginione światy.
Mamy oto w rękach kolejną opowieść o wojennym dzieciństwie. Kolejną, ale jednocześnie taką, jakiej jeszcze nie było. Jest w niej mroczna codzienność okupacji, tak jak widzi ją mała dziewczynka u progu wieku szkolnego. Bolesne zderzenie nadziei i oczekiwań dziecka z brutalnymi aktami przemocy i zagłady to wstrząsająca wizja zniewolonego dzieciństwa, któremu odebrano poczucie bezpieczeństwa, najbliższą ojczyznę i najbliższe osoby.
Ale zarazem widzimy tu również siłę dzieciństwa, jego potęgę, która nie daje się pokonać. Potęgę kreatywności, ufności i nadziei.
Rekwizyty dzieciństwa – wojenne losy dotykają też gałgankowej lalki, w istocie wszystkich lalek z którymi się spotkamy w tej opowieści, bo każda z nich ma w sobie okruch naszej historii. Wzruszająca jest zabawa w kartoflane przedszkole, kiedy dziewczynka, zmuszona do pracy ponad swe nikłe siły w niewoli niemieckiej – znajduje w sobie dość dziecięcej wyobraźni aby stworzyć własny świat zabawy, a obierane kartofle przekształcić w grono bliskich przyjaciół.
Dziękując Małgorzacie J. Berwid za spisanie i udostępnienie nam tej opowieści zachęcam wszystkich – i dorosłych i dzieci do uważnej lektury, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie.Szczegóły
Autor: Małgorzata Janina Berwid
Wydawnictwo: Tadam
ISBN: 9788395148088
Liczba tomów: 1
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 64
Format: 17.0x24.0 cm
Oprawa: twarda
Waga: 0.358 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Okruchy matematyki
Wydawnictwo Naukowe PWN
Gabinet anatomii
Dwie Siostry
Książka o Niczym
Copernicus Center Press
Czy rozwiążesz moje problemy?
Zysk i S-ka
Karolcia
Siedmioróg
Baśnie, których nie czytano dziewczynkom
Dwukropek