Problem władzy politycznej
O przymusie i posłuszeństwie
Instytut Ludwiga von Misesa
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
63,17 PLN
Oszczędzasz 9%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 51,79 zł
Michael Huemer jest profesorem filozofii Uniwersytetu Colorado Boulder. Jest autorem ponad sześćdziesięciu artykułów naukowych i sześciu książek. W swoich pracach porusza szczególnie zagadnienia związane z etyką, epistemologią i filozofią polityczną. Huemer jest zwolennikiem intuicjonizmu etycznego ? przekonuje, że powinniśmy móc wyprowadzić swoje przekonania moralne z prostych intuicji etycznych wspólnych dla większości ludzi, których znamy.
To podejście Huemer stosuje zarówno do rozważania kwestii szczegółowych, np. uzasadniając prawo do posiadania broni, jak i stawiając pytania o kwestie fundamentalne dla życia społecznego ? np. czy możemy uzasadnić istnieje państwa, bazując właśnie na naszych moralnych intuicjach. Tej kwestii poświęcona jest książka Huemera Problem władzy politycznej. O przymusie i posłuszeństwie, którą polscy czytelnicy mogą przeczytać dzięki wydawnictwu Instytutu Misesa.
W pierwszej części książki Huemer szczegółowo przygląda się popularnym w filozofii próbom uzasadnienia państwa. Szczególną uwagę poświęca teoriom Johna Rawlsa, dominującym dzisiaj na uniwersytetach całego świata. Huemer metodycznie podważa rozumowania Rawlsa i przekonuje, że temu filozofowi nie udało się stworzyć dobrego uzasadnienia dla istnienia państwowych instytucji. Takiego uzasadnienia Huemer nie znajduje także u innych myślicieli.
Druga część książki odpowiada na kilka pytań. Skoro istnienia państwa nie możemy dobrze uzasadnić, to dlaczego ludzie i tak pragną żyć w ramach takich instytucji? Czy społeczeństwo bez państwa mogłoby normalnie istnieć? Jak w takim społeczeństwie wyglądałaby kwestia obrony przed przestępstwami, agresją państw czy atakami terrorystycznymi? Odpowiadając na te pytania, Huemer szeroko sięga do dorobku innych nauk ? psychologii społecznej czy stosunków międzynarodowych. Dzięki temu kreśli realistyczną i optymistyczną wizję społeczeństwa, które mogłoby żyć bez władzy politycznej.
Książka Huemera spotkała się ze świetnymi recenzjami - została uznana za niezwykle świeże i ważne ujęcie problemu państwa. Autora na wykłady regularnie zaprasza Institute for Humane Studies ? jedna z najstarszych wolnościowych organizacji w Stanach Zjednoczonych. Bryan Caplan, ekonomista z George Mason University, tak podsumował osiągnięcia Huemera: ?Huemer prezentuje zupełni nową obronę libertarianizmu, która łączy zalety podejścia deontologicznego i konsekwencjalistycznego, unikając jednocześnie ich słabych stron?.
Polskie wydanie swoją przedmową opatrzył dr Włodzimierz Gogłoza z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Według jego słów: ?książka Huemera jest najlepiej napisaną pracą spośród wszystkich dostępnych obecnie opracowań poświęconych libertariańskiej krytyce państwa i alternatywom dla niego?. Z kolei dr Jakub Bożydar Wiśniewski zauważa, że: ?w swojej książce Michael Huemer wykazuje, że nie istnieje i nie może istnieć nic takiego jak uzasadniona władza polityczna. I choć większości czytelników tego rodzaju konkluzja może się początkowo wydawać bardzo radykalna, siła książki Huemera tkwi w tym, że ową konkluzję potrafi on wywieść z najbardziej niekontrowersyjnych, zdroworozsądkowych przesłanek?.
Szczegóły
Podtytuł: O przymusie i posłuszeństwie
Autor: Michael Huemer
Wydawnictwo: Instytut Ludwiga von Misesa
ISBN: 9788365086198
Tytuł oryginału: The Problem of Political Authority. An Examination of the Right to Coerce and the Duty to Obey
Język oryginału: angielski
Tłumacz: Lewiński Jan, Świercz Piotr
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 406
Oprawa: Twarda
Waga: 0.885 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Ziemia Święta
Pielgrzymując śladami Jezusa
Pielgrzymując śladami Jezusa
Wydawnictwo M
Teoria pieniądza i kredytu
Fijorr Publishing
12 życiowych zasad. Antidotum na chaos
Freedom Publishing
Hue 1968
Wietnam we krwi
Wietnam we krwi
Poznańskie
Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Etyka neoliberalizmu
Copernicus Center Press