Jaremianka. Biografia
Znak
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze
Sugerowana cena
Nasza cena
43,18 PLN
Oszczędzasz 14%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 19,76 zł
Laureat Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz 2020.
Finalista Nagrody Literackiej Nike 2020.
Finalista Nagrody Literackiej Nike 2020.
Inteligentny portret wielkiej artystki, która bardzo liczyła się w polskim świecie.
Sięgnij po książkę “Jaremianka. Biografia” - przekonaj się, jaka była naprawdę Maria Jaremy i czemu zawdzięczała swój sukces.
“Jaremianka. Biografia” to próba uchwycenia istoty wielowymiarowej postaci znanej szerokiemu gronu artystycznemu, Marii Jaremy. Nazywano ją kobietą awangardą, czasem też emancypantką. Była niezwykle zaangażowaną aktywistką, a także pracoholiczką, co pozwalało jej przetrwać i rozwijać się w odpowiednim kierunku. To również opowieść o tym, jak pracowała w obliczu choroby, dążąc do tego, by stworzyć choć jeszcze jedno, jedyne dzieło.
Maria Jarema, nazywana także Marią Jaremianką, była polską malarką, scenografką oraz rzeźbiarką. Urodziła się 24 listopada 1908 roku w Starym Samborze, zmarła natomiast 1 listopada 1958 roku w Krakowie. Była studentką rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczyła się w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Współtworzyła awangardową Grupę Krakowską. Jeszcze przed II wojną światową poświęcała się rzeźbie. W późniejszych latach zostawiła tę pasję na rzecz malarstwa.
Jej prace malarskie miały abstrakcyjny charakter. Najsłynniejszymi cyklami obrazów były “Rytmy” oraz “Penetracje”. Współpracowała także z Tadeuszem Kantorem w ramach teatrów Cricot oraz Cricot 2. Jej braćmi byli malarz Józef Jarema, a także aktor będący zarazem twórcą Teatru Lalki, Maski i Aktora “Groteska”, Władysław Jarema. Pod koniec swojego życia Maria Jarema zapadła na białaczkę, nie poddawała się i wciąż tworzyła.
O książce:
(…) Za stolikiem siedzi Maria i patrzy na mnie. Jej twarz wydaje się nieruchoma, ale to złudzenie, bo każde, nawet najdrobniejsze drgnienie, nieznaczne pochylenie głowy, prawie niewidoczny skręt szyi, rozchylenie warg, mrugnięcie powiek, sprawia, że Maria nie przestaje byś sobą, nieustannie się zmienia. (…) Ta zmienność, a jednocześnie tożsamość – jest właśnie życiem. Daje poczucie trwałości naszego istnienia i wieczności naszych uczuć.
Kornel Filipowicz, "Fizjologia”
O autorce
Agnieszka Dauksza jest asystentką w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się prowadzeniem zajęć z kulturowej teorii literatury, a także wiedzy o sztuce. Jest autorką blisko 60 artykułów, a także wielu książek, takich jak chociażby “Afektywny modernizm. Nowoczesna literatura polska w interpretacji relacyjnej”. Przygotowanie pełnowymiarowej biografii Marii Jaremy jest jej ostatnim zawodowym sukcesem.
Kraj produkcji: Polska
Producent:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak Sp. z o.o.
ul. Kościuszki 37
30-105 Kraków (Polska)
tel: 12 61 99 500
email: sekretariat@znak.com.pl
Szczegóły
Autor: Agnieszka Dauksza
Wydawnictwo: Znak
ISBN: 9788324058174
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 338
Format: 14.4x20.5 cm
Oprawa: twarda
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Wierzcie w Mikołaja!
Zakamarki
Zapach mężczyzny
Karakter
Rzeszot
Książkowe Klimaty
Lasoterapia z dziećmi
Dragon
Proza wybrana
Czarne
Baśnie zimowe
Dwukropek
Tygrys
Agora dla dzieci
Bliscy
Czarne
Lis i skrzat
Zakamarki