Filozofia nauki
Copernicus Center Press
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
22,46 PLN
Oszczędzasz 36%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
Michał Heller, światowej sławy filozof, kosmolog i teolog omawia nie tylko standardowe ujęcia filozofii nauki, wypracowane przez filozofów nauki w toku historii jej rozwoju, lecz przede wszystkim odwołuje się do tego, co rzeczywiście dzieje się we współczesnej nauce.
Nauka. Jedni ją gloryfikują, inni zaś woleliby widzieć ją spowitą kirem i odstawioną na boczny tor. Są też tacy, którzy na wzmiankę o niej machną ręką i znużonym głosem oznajmią, że nie mają na jej temat nic do powiedzenia. Jeszcze dla niektórych pozostaje ona prawdziwą terra incognita; zjawiskiem z rzędu tych, do których jak ulał pasują słowa pewnego traktatu ? ?o czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć?. Tak to już bywa z tą nauką, gdy wpuści się ją w obieg potocznych dyskusji.
Nie o takiej jednak nauce opowiedzieć pragnie nam ks. Michał Heller w swojej książce Filozofia nauki. Wprowadzenie. Nasz rodzimy fizyk i kosmolog czyni tutaj metodologiczny krok w tył, by z punktu widzenia filozofii podjąć namysł nad tym, z jakich korzeni nauka wyrasta. A korzenie te nierzadko są mocno splątane. Co to jest fakt? Pozornie proste pytanie komplikuje się, gdy uświadomimy sobie, że istnieje przynajmniej kilka koncepcji, precyzujących to ? wydawałoby się oczywiste, używane przecież na co dzień, zwłaszcza przez ludzi nauki ? pojęcie.
Autor bardzo zręcznie radzi sobie z bogactwem problemów. Przystępnym językiem prowadzi czytelnika przez gąszcz tematów, począwszy od wstępnych, metodologicznych refleksji nad fenomenem nauki, aż po mogący budzić największy opór wśród przeciwników metafizyki rozdział zatytułowany ?Granice nauki i transcendencja?. Dla wyjaśniania wielu złożonych kwestii sięga po pomoc do fizyki, uzasadniając ten wybór nie tylko własnymi kompetencjami w tej dziedzinie, ale także jej dojrzałością metodologiczną.
Kamil Trombik, Mądre Książki
Michał Heller ? uczony, kosmolog, filozof i teolog. Laureat Nagrody Templetona i założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Autor m.in. książek Filozofia przypadku (CCPress 2012); Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu (CCPress 2013); Granice nauki (CCPress 2014); Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem (CCPress 2015).
Szczegóły
Autor: Michał Heller
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
ISBN: 9788378864356
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 200
Format: 12.5x19.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.195 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Mały Książę
Muza
Epistemologia poznanie prawda wiedza realizm
Wydawnictwo Naukowe PWN
Encyklopedia gender
Czarna Owca
O życiu rzeczy
Przypis
Pokuta
Czarne
Struktura rewolucji naukowych
Aletheia
Talita
Znak
Lepsza połowa. O genetycznej wyższości kobiet
Prószyński i S-ka
Homo Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz
Dolnośląskie