Wynalazek nowoczesnego serca
Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach
Scholar
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
36,61 PLN
Oszczędzasz 9%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
Autorka błyskotliwie i jasno rekonstruuje, jak definiowano emocje oraz w jaki sposób umieszczano je w szerszym myśleniu na temat świata i moralności; jakie prezentowano typologie emocji; jak tłumaczono ich pochodzenie; jak opisywano ich związek z rozumem. To wielka praca i wielki wyczyn autorki (...), potrafiła na trzystu stronach swej opowieści przeprowadzić czytelnika po szlakach i bezdrożach myśli Platona i Tukidydesa, Jamesa i Darwina, Hobbesa i Spinozy, pokazując niuanse, paradoksy, konsekwencje ich teorii. Wędrujące pojęcie emocji i jego niepewny związek z sentymentem, afektem, wolą, kaprysem, intelektem ? oto właściwy bohater tej książki. (?)
Problem postawiony w książce jest kluczowy dla zrozumienia klasycznych i współczesnych stanowisk w zakresie polityki, antropologii i socjologii emocji. Autorka słusznie szuka ?emocji? w etyce i polityce i znakomicie argumentuje na rzecz tego, że emocja nie eliminuje racjonalności, lecz ją konstytuuje.
Z recenzji prof. dr. hab. Szymona Wróbla
Karolina Wigura podjęła próbę zmierzenia się z ideą, której imienia nie potrafię znaleźć, ale o której wiem, że działa, niekiedy jawnie, innym razem w ukryciu, wzruszając podstawy naszej chłodnej racjonalności, wstrząsając gruntem racji, na którym budujemy schematy codziennego wnioskowania, miażdżąc siłą zbiorowych lęków, łudząc nadziejami możliwego szczęścia. (?) Autorka przygotowała monografię, w której idea ta żyje, oddziałuje i ma swoją własną historię, opowiedzianą precyzyjnie i systematycznie.
Z recenzji hab. dr. hab. Jolanty Żelaznej
Karolina Wigura jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Zarządu Fundacji ?Kultura Liberalna?. W latach 2016?2018 współdyrektorka programu ?Knowledge Bridges: Poland ? Britain ? Europe? w St. Antony?s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Stypendystka m.in. wiedeńskiego IWM, GMF oraz Leadership Academy for Poland. Opublikowała książkę Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki (2011), wyróżnioną nagrodą im. J. Tischnera, oraz, wraz z Jarosławem Kuiszem i Wojciechem Sadurskim, Trudne rozliczenia z przeszłością (t. I i II, 2018).
Szczegóły
Podtytuł: Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach
Autor: Karolina Wigura
Wydawnictwo: Scholar
ISBN: 9788365390592
Liczba tomów: 1
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 300
Format: 16.5x23.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.502 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Ciało w kulturze i nauce
Scholar
Historia jako pole bitwy
Interpretacja przemocy w XX wieku
Interpretacja przemocy w XX wieku
Książka i Prasa
Uniwersytet w ruinie
Narodowe Centrum Kultury
Problem winy
Narodowe Centrum Kultury
Opowiadania
Czarne
Romantyczny antykapitalizm
Instytut Badań Literackich PAN
Kultura i sprawczość
Narodowe Centrum Kultury