Legitymizacja i kontestacja polityki zagranicznej Unii Europejskiej
na przykładzie polityki rozszerzenia i Europejskiej Polityki Sąsiedztwa
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wysyłka:
Pojutrze (wtorek 2024-11-12)
Sugerowana cena
Nasza cena
42,14 PLN
Oszczędzasz 10%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 42,14 zł
Relacje Unii Europejskiej z sąsiadami stanowią kluczowy aspekt jej polityki zagranicznej, wyznaczają w dużej mierze znaczenie Unii na arenie międzynarodowej. Jednak wraz z dynamicznymi zmianami zarówno wewnątrz Unii, jak i w systemie międzynarodowym te relacje stoją współcześnie przed wieloma wyzwaniami. Głównym problemem badawczym, który autorka podejmuje, jest kwestia tego, czy oraz jak legitymizowana i kontestowana jest polityka zagraniczna Unii Europejskiej w stosunku do jej sąsiadów. Na podstawie bogatego materiału empirycznego z Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych oraz debat eksperckich książka przybliża znaczenie podziałów narodowych i ideologicznych w ramach polityki zagranicznej Unii Europejskiej, stanowiąc głos w dyskusji o wewnętrznych determinantach polityki zagranicznej.
?Praca odpowiada na zaobserwowany w literaturze przedmiotu deficyt analiz dotyczących dynamiki dwóch procesów, tj. legitymizacji i kontestacji w dwóch powiązanych ze sobą obszarach: polityce rozszerzenia oraz polityce sąsiedztwa. Jest to jednocześnie analiza wielowymiarowa i wieloaspektowa ? koncentruje się bowiem zarówno na poziomie narodowym, jak i ponadnarodowym oraz dotyczy debat parlamentarnych oraz eksperckich. Co więcej, Autorka bazuje na własnych badaniach empirycznych, co jest warte podkreślenia i uznania?.
Z recenzji dr. hab. Rafała Riedla, prof. UO
?Podejście dyskursywne (a zwłaszcza dyskursywna analiza żądań politycznych) stanowi pożądany wkład w polską literaturę przedmiotu z zakresu studiów europejskich; takich prac, koncentrujących się na grze politycznej i logice uzasadnienia, jest w Polsce bardzo niewiele. (?) Za szczególnie cenne uważam rozważania teoretyczne dotyczące legitymizacji, kontestacji i upolitycznienia polityki zagranicznej Unii Europejskiej?.
Z recenzji dr hab. Agnieszki Cianciary, prof. ISP PAN.
Magdalena Góra ? doktor nauk politycznych, pracowniczka Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują problematykę polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej, kwestie współczesnej polityki zagranicznej Polski, a także funkcjonowania demokracji w kontekście integracji europejskiej i rozszerzenia Unii. Autorka i współautorka licznych publikacji poświęconych tej tematyce. Od lat bierze udział w wielu międzynarodowych i krajowych projektach badawczych.
Szczegóły
Podtytuł: na przykładzie polityki rozszerzenia i Europejskiej Polityki Sąsiedztwa
Autor: Magdalena Góra
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN: 9788323346494
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 376
Format: 16.0x23.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.575 kg