Dialog troisty
Colloquia o Juliuszu Słowackim
Instytut Badań Literackich PAN
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
41,77 PLN
Oszczędzasz 9%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
Mamy do czynienia z prawdziwym dialogiem dwóch badaczy, który prywatnie toczy się od lat, niekiedy na dystans, za pośrednictwem tekstów, niekiedy na głos, podczas konferencyjnych, ale też towarzyskich spotkań.
Publikacja Nawareckiego i Kotlińskiego jest po prostu świetną książką o Słowackim; interpretacyjnym majstersztykiem wolnym od wszelkich a priori i metodologicznych ciężarów; nie otrzymujemy tu ?nowego Słowackiego?, spod znaku modnych szkół interpretacji, lecz ?Słowackiego głębokiego?, do którego podchodzi się z taktem, wyczuciem i którego czyta się bardzo dokładnie, z rozmysłem, zawierzając jego słowu, a nie przedustawnym założeniom.
Dialogiczność tej formy realizuje się na dwa sposoby. Po pierwsze przez spotkanie tekstów obu autorów wokół jednego wiodącego tematu; tematów takich jest siedem i każdy wywołuje dwa odrębne głosy. Po drugie pojawia się na końcu książki dialog sensu stricto: rozmowa obu autorów, stanowiąca rodzaj podsumowania czy zakończenia, skupiona wokół motywu ornitologicznego, lecz obejmująca w istocie całe dzieło Słowackiego i sama w sobie stanowiąca jeden z najbardziej fascynujących fragmentów. Ujawniając osobiste namiętności, to sprzeczając, to godząc się, autorzy w rozmowie tej wypowiadają niby ludycznie, jakby mimochodem, a przecież jakże dobitnie i jakże fundamentalnie swoje widzenie twórczości Słowackiego.
[z recenzji Marka Bieńczyka]
Szczegóły
Podtytuł: Colloquia o Juliuszu Słowackim
Autor: Andrzej Kotliński, Aleksander Nawarecki
Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN
Seria: STUDIA ROMANTYCZNE
ISBN: 9788366448001
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 270
Format: 15.0x23.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Waga: 0.412 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Mów jak rodowity Anglik
LektorKlett
Bluźnierstwo
Dom Wydawniczy PWN
Mała Arabka
eSPe
O chłopcu który poszedł za tatą do Auschwitz. Prawdziwa historia
Znak Literanova
Nareszcie wolna!
Esprit