Stosunki Unii Europejskiej z Chińską Republiką Ludową w XXI wieku/Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa

FNCE
Stosunki Unii Europejskiej z Chińską Republiką Ludową w XXI wieku/Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
59,00 PLN
Nasza cena
41,11 PLN
Oszczędzasz 31%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 41,11 zł

Fragment wstępu:
(...) Kluczowe znaczenie dla ewolucji współczesnego systemu międzynarodowego ma bezprecedensowy wzrost roli wzajemnych relacji między Unią Europejską a Chińską Republiką Ludową, które zdecydowanie nasiliły się na początku XXI wieku. Z uwagi na potencjały ekonomiczne obu partnerów oraz zakres ich wzajemnych powiązań wciąż na pierwszym planie obustronnej kooperacji znajduje się płaszczyzna gospodarcza. Dynamiczny rozwój unijno-chińskiej współpracy ekonomicznej stał się właśnie jednym z głównych trendów rozwojowych w międzynarodowych stosunkach gospodarczych. W XXI wieku, Państwo Środka jest nie tylko najważniejszym partnerem gospodarczym Unii Europejskiej w Azji, ale także drugim po Stanach Zjednoczonych w skali całego globu. Z kolei, dla Chin jednocząca się Europa jest bardzo ważnym partnerem handlowym we współczesnym świecie i źródłem bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
Istotny aspekt wzajemnych relacji stanowi rozwijająca się współpraca sektorowa. Bardzo ważny jest również dialog polityczny, który pomimo podjętych środków w kierunku jego intensyfikacji i pogłębienia, nadal znajduje się w fazie in statu nascendi. Na tej właśnie płaszczyźnie uwidaczniają się wzajemne antagonizmy i różnice zdań, przede wszystkim w kwestiach standardów demokratycznych oraz przestrzegania praw człowieka1. Podjęta tematyka badawcza jest zatem zagadnieniem aktualnym i ważnym zarówno z punktu widzenia teoretycznego, jak i praktycznego.
Zarysowany potencjał chińskiej gospodarki oraz perspektywy dalszego dynamicznego wzrostu i rozwoju, jak również rosnąca współzależność Unii Europejskiej i Chin przemawiają za koniecznością konstruktywnej współpracy oraz kompleksowego i strategicznego partnerstwa obu stron. Zaistniała sytuacja inspiruje do refleksji nad obecnym kształtem wzajemnych relacji politycznych, gospodarczych i kulturowych. Rozwój wzajemnych stosunków postrzega się zatem zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i politycznym oraz kulturowym. UE i Chiny stały się w rezultacie podmiotami tworzącymi drugie, co do wielkości partnerstwo gospodarcze na świecie (...).

Szczegóły

  • Rok wydania: 2020
  • Oprawa: miękka
  • Tytuł: Stosunki Unii Europejskiej z Chińską Republiką Ludową w XXI wieku/Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa
    Autor: Natalia Anna Fechner
    Wydawnictwo: FNCE
    ISBN: 9788365096487
    Języki: polski
    Rok wydania: 2020
    Ilość stron: 315
    Oprawa: miękka
    Waga: 0.535 kg

    Recenzje