Wynalezienie Europy Wschodniej
Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia

Międzynarodowe Centrum Kultury
Wynalezienie Europy Wschodniej
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
69,00 PLN
Nasza cena
52,35 PLN
Oszczędzasz 25%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł

Podział na Europę Zachodnią i Wschodnią jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych stereotypów europejskich. Tym razem przygląda mu się Larry Wolff – profesor na New York University, a zatem człowiek spoglądający na obie strony tej granicy z pewnego dystansu.

Wolff uderza w samo sedno i zadaje pytania o to, jak i po co skonstruowano ten mit „gorszej” Europy Wschodniej, dlaczego Europę Środkową odbijano niczym piłeczkę pingpongową, dlaczego z taką łatwością przesuwano linię, która za każdym razem oddzielała Cywilizację od Barbarii, Kulturę od Natury, Ludzi od Bestii.

W swojej książce poświęconej sposobom, w jaki zachodnioeuropejskie Oświecenie projektowało wyobrażenia Europy Wschodniej, Wolff próbuje wyjść poza pary opozycji i stereotypów dotyczących tego regionu i sprawdzić, w jaki sposób one powstawały. Przygląda się nie tyle Europie Wschodniej, co stanowi wiedzy Europy Zachodniej na temat Wschodu, propozycji jego „ucywilizowania”, „uporządkowania” i podboju. Podejrzliwie i krytycznie przygląda się pismom filozofów, sztukom teatralnym, pamiętnikom, listom i kodeksom prawnym. Jego bohaterami są Katarzyna II, Wolter, Rousseau, Casanova, pierwsi badacze, antropolodzy, dyplomaci i wojskowi. Ale też Edward Said, Jacques Derrida i Michel Foucault.

Ten wykształcony w Oświeceniu paradygmat myślenia o Europie Wschodniej wciąż jest aktywny, wpływa nie tylko na wyobrażenia kulturowe, ale także na działania polityczne i ekonomiczne oraz przyporządkowania ideologiczne i światopoglądowe, domagające się od Europy Środkowej potwierdzania wciąż na nowo jej „europejskości” i przydzielające określone role – według których na przykład Polce przypada w udziale pozycja przedmurza wobec wpływów rosyjskich.

Wolff ma świadomość, że proces, który opisuje, doprowadził nie tylko do podboju Europy Wschodniej przez Napoleona, ale jego konsekwencją ostateczną była także hitlerowska ekspansja na Wschód, a także ciągle aktualna polityka wobec Rosji. Pyta zatem o jego źródła, ale również o to, co sprawiło, że stał się on wygodnym schematem, żywym nawet współcześnie.

Autor nie ogranicza się do studiowania kolejnych pism – schodzi na pola bitew, pokazuje efekty wojen, jakie przetaczały się przez Europę sto lat wcześniej i później. Z konstruktów różnych „Europ” Wolff wyprowadza bardzo konkretne konsekwencje polityczne, mające wpływ na największe konflikty XX wieku.

„Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia” to pierwsze polskie wydanie klasycznej już książki Larry’ego Wolffa.

Larry Wolff – profesor na New York University, dyrektor Remarque Institute, członek American Academy of Arts and Sciences. Wyróżniony stypendiami Fulbrighta, American Council of Learned Societies oraz Guggenheima. Uznawany za jednego z najważniejszych zachodnich badaczy Europy Środkowej i Wschodniej – obok Normana Daviesa, Tony’ego Judta, Timothy’ego Gartona Asha. Autor m. in: Idei Galicji, która jeszcze w tym roku ukaże się nakładem Wydawnictwa MCK.

Szczegóły

  • Rok wydania: 2020
  • Format: 22x17 cm
  • Oprawa: twarda
  • Tytuł: Wynalezienie Europy Wschodniej
    Podtytuł: Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia
    Autor: Larry Wolff
    Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
    ISBN: 9788366419117
    Tytuł tomu: Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia
    Tytuł oryginału: Inventing Eastern Europe: The Map of Civilization on the Mind of the Enlightenment
    Język oryginału: angielski
    Języki: polski
    Rok wydania: 2020
    Ilość stron: 748
    Format: 22x17 cm
    Oprawa: twarda
    Waga: 0.3 kg

    Recenzje

    Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także: