Bratysława 4-5 VII 907. Bitwa, która zmieniła Europę
Inforteditions
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
20,28 PLN
Oszczędzasz 19%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
Znaczenie sąsiedztwa Węgier dla samego istnienia Polski do dzisiaj pozostaje znane w niewielkim stopniu. Tymczasem była to sprawa decydująca już od początku istnienia obu państw. Zwycięstwo Węgrów pod Bratysławą nad Bawarczykami 4?5 lipca 907 roku obroniło istnienie ich państwa, a także wywarło wpływ na dzieje Polski. Gdyby ponieśli klęskę i tereny na południe od Karpat wpadły w ręce Germanów, Polska byłaby otoczona przez nich nie tylko od zachodu, ale od południa i być może wschodu.
Trudno w Polsce znaleźć literaturę na temat tych wydarzeń, kluczowych dla samego istnienia Polski i Polaków. Z tego powodu niniejsza książka ma przystępnie przedstawić nie tylko samą bitwę pod Bratysławą, lecz jej kontekst historyczno-kulturowy. Zmieniła nie tylko dzieje Polski i regionu, lecz i Europy, a co za tym idzie świata. W jej wyniku powstało państwo węgierskie. Natychmiast po bitwie podporządkowało ono sobie praktycznie cały zachód, często na prośbę jego liderów. Później wielokrotnie w dziejach Węgry były najpotężniejszym państwem Europy, mimo iż ta próbowała je równie wielokrotnie zniszczyć. To wszystko było konsekwencją zwycięstwa pod Bratysławą, zaś zdrada i zasadzka nad rzeką Lech w 955 roku nie zdołała przeszkodzić w rozwoju Węgier. Z tego powodu tak mało znana jest bitwa bratysławska, a tak opiewana jest ta na Lechowym Polu. Tymczasem w akademii w West Point bitwa pod Bratysławą jest obecna w nauczaniu o historii wojskowości...
Jakub Juszyński ? (1988), historyk, zajmuje się rekonstrukcją historyczną Scytów i średniowiecznych Węgier. Publikuje w ?De Re Militari?, ?Mówią Wieki? i ?Pruthenii?.
Szczegóły
Autor: Jakub Juszyński
Wydawnictwo: Inforteditions
ISBN: 9788365982667
Języki: polski
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 66
Format: 16.3x23.5cm
Oprawa: Miękka
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Bari i Apulia Travelbook
Bezdroża
Słowianie połabscy
Triglav
Etos łucznika w starożytnej Europie
Inforteditions
Zdobnictwo wczesnego średniowiecza. Tom 1. Z dodatkiem „Ruś” (wydanie 3)
Trzygłów - Pokazy Historyczne Igor D. Górewicz
Dwie bitwy
Mozgawa 13 IX 1195 - Zawichost 19 VI 1205
Mozgawa 13 IX 1195 - Zawichost 19 VI 1205
Inforteditions