Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki medalistki rekordzistki (Uszkodzona okładka)

Muza
Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki medalistki rekordzistki (Uszkodzona okładka)
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
64,90 PLN
Nasza cena
15,14 PLN
Oszczędzasz 77%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł

Outlet: uszkodzenie okładki bez wpływu na treść
 Babochłop, dziwoląg, cyrkówka – pierwsze polskie sportsmenki nie miały lekkiego startu. Narażone na złośliwe komentarze konserwatywnego społeczeństwa powoli wdzierały się na szczyt, a kobiecy sport, mimo wielu przeszkód natury społecznej i obyczajowej, rozwijał się i przenikał do świadomości mas.

Karolina Kocięcka to pierwsza światowej klasy polska sportsmenka, która przyczyniła się nie tylko do rozwoju kolarstwa, lecz swoją postawą zabrała także głos w walce o równouprawnienie kobiet. Sama mówiła o sobie: „Wybijałam »okno« do Europy dla polskiego sportu”. Elżbieta Ziętkiewicz wyjechała do Wiednia, aby zostać pianistką. Fortepian szybko zamieniła jednak na narty, zyskując wśród Austriaków przydomek „fenomenalnej Polki”. Jako jedna z pierwszych kobiet na świecie trenowała skoki narciarskie, stając do rywalizacji razem z mężczyznami. Początek kariery Jadwigi Jędrzejowskiej zbiegł się z rewolucją w sportowej modzie kobiecej. Na jej oczach zmieniała się rzeczywistość. Sama, mimo robotniczego pochodzenia, zdecydowała się na jeden z najbardziej elitarnych sportów, co szybko zaprowadziło ją na szczyt. Została finalistką Wimbledonu. O Halinie Konopackiej – pierwszej polskiej zdobywczyni złotego medalu olimpijskiego mówiła cała Polska. Międzywojnie to czas sukcesów Stanisławy Walasiewiczówny – najlepszej sprinterki świata, Jadwigi Wajsówny – wicemistrzyni olimpijskiej w rzucie dyskiem i Wandy Modlibowskiej, która ustanowiła rekord świata w długości trwania lotu szybowcem, utrzymując się w powietrzu przez ponad dobę. Piękne i zarazem tragiczne są wojenne karty wybitnej narciarki i kurierki tatrzańskiej – Heleny Marusarzówny oraz Marii Kwaśniewskiej – medalistki olimpijskiej, która dzięki wspólnemu zdjęciu z Hitlerem zrobionemu podczas igrzysk w Berlinie, ocaliła życie wielu Polakom w czasie II wojny światowej.

Książka Krzysztofa Szujeckiego to opowieść o determinacji, pasji, walce ze stereotypami i własnymi słabościami. O kobietach, prekursorkach, które na zawsze zmieniły oblicze polskiego sportu.

Szczegóły

  • Rok wydania: 2020
  • Format: 16,5 x 22,5 cm
  • Oprawa: twarda
  • Tytuł: Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki medalistki rekordzistki (Uszkodzona okładka)
    Autor: Krzysztof Szujecki
    Wydawnictwo: Muza
    ISBN: 9788328714410
    Języki: polski
    Rok wydania: 2020
    Ilość stron: 496
    Format: 16,5 x 22,5 cm
    Oprawa: twarda

    Recenzje