Wobec rodzących się totalitaryzmów

Ośrodek Myśli Politycznej
Wobec rodzących się totalitaryzmów
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
54,60 PLN
Nasza cena
50,73 PLN
Oszczędzasz 8%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 37,80 zł

Tom z tekstami czołowego ideologa polskiej myśli  narodowo-demokratycznej, ukazujący jego refleksję o hitleryzmie,  faszyzmie, komunizmie i tendencjach autorytarnych w Polsce po zamachu  majowym.

"Zjednoczenia narodu nie osiąga się przez żądanie, by wszyscy  jednakowo myśleli. Ta droga prowadzi do rozbicia. Nigdy wszyscy ludzie nie nauczą się jednakowo myśleć, a gdyby się nauczyli, naród zastygłby w martwocie myśli, stałby się skamieniałością. Dojrzałość polityczna narodu polega nie na ujednostajnieniu myśli, jeno na zrozumieniu, że nie każda myśl ma prawo wyodrębniać się w osobną organizację". (Fragment z tekstu "Po przewrocie")

"Tworzenie armii polega na rekrutacji wszystkich zdolnych do noszenia broni i na ich wyszkoleniu. Tworzenie obozu politycznego polega na organizowaniu ludzi, przejmujących się lub zdolnych się przejąć jego celami i obowiązkiem walki o te cele. Militaryzacja polityki prowadzi do tego, że się rekrutuje ludzi bez wyboru, bez bliższego przyjrzenia się, jakim celom służą lub chcą służyć. Głównie jej chodzi o ilość, pyta przede wszystkim o ich gotowość i zdolność do walki, a szkoli ich politycznie, ucząc powtarzania pewnych haseł, mniejsza o to, czy rozumianych. Odbiło się to źle na faszyzmie, jeszcze gorzej na hitleryzmie, a najgorzej bodaj na tych organizacjach w Polsce, które naśladowały, a raczej karykaturowały faszyzm czy hitleryzm". (Fragment z tekstu "Militaryzacja polityki")

Współwydawca: Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.

Kilka słów na temat autora książki: Roman Dmowski (1864-1939) - Urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku pod Warszawą, w rodzinie drobnego przedsiębiorcy. W czasie studiów przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim, w 1888 r. wstąpił do tajnego Związku Młodzieży Polskiej; dwa lata później został członkiem Ligi Polskiej, którą wraz z Zygmuntem Balickim przekształcił w Ligę Narodową. Redagował liczne pisma obozu narodowego, m.in. organ teoretyczny Ligi - „Przegląd Wszechpolski". W 1903 r. opublikował Myśli nowoczesnego Polaka, pracę formułującą ideowe fundamenty programu obozu narodowo-demokratycznego, a w roku 1908 Niemcy, Rosja a kwestia polska. W 1907 r., jako poseł do Ii i III rosyjskiej Dumy Państwowej, postulował współpracę z rządem carskim, pełniąc funkcję prezesa Koła Polskiego. W następnym roku, wraz z nacjonalistami czeskimi, organizował „ruch neoslawistyczny",
głosząc hasło solidarności Słowian. Podczas I wojny światowej, Dmowski - polemista galicyjskich konserwatystów (Koniec legendy: uwagi o stanowisku „Stańczyków" i „ugodowców" wobec zadań dzisiejszej polityki narodowej 1905, i Upadek myśli konserwatywnej w Polsce 1914),  optujących za współpracą z Austro-Węgrami i Niemcami - stał na  czele Komitetu Narodowego Polskiego, popierającego ideę zjednoczenia  ziem polskich pod berłem cara. Gdy po wybuchu rewolucji w Rosji  stanowisko Ententy wobec sprawy polskiej uległo zmianie, przeniósł  działalność KNP do Paryża, stając się głównym delegatem Polski  na konferencji pokojowej w Paryżu. Swoje i swojego stronnictwa prace na  rzecz odbudowy Polski, a także międzynarodowe uwarunkowania sprawy  polskiej ukazał w książce Polityka polska i odbudowanie państwa  (1925). W 1919 r. został wybrany posłem na Sejm. Od 27 października  do 14 grudnia 1923 r. zasiadał w rządzie kierowanym przez W. Witosa,  pełniąc funkcję ministra spraw zagranicznych. Po przewrocie majowym  założył Obóz Wielkiej Polski, wydał też prace Świat powojenny i  Polska (1931) i Przewrót (1934). W połowie lat trzydziestych wycofał  się z czynnego życia politycznego. Zmarł 2 stycznia 1939 r., w  Drozdowie.

Szczegóły

  • Rok wydania: 2021
  • Format: 150x210 mm
  • Oprawa: Twarda
  • Tytuł: Wobec rodzących się totalitaryzmów
    Autor: Roman Dmowski
    Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
    ISBN: 9788366112193
    Języki: polski
    Rok wydania: 2021
    Ilość stron: 368
    Format: 150x210 mm
    Oprawa: Twarda

    Recenzje