Być ze świata
Cztery eseje o etyce posthumanistycznej
słowo/obraz terytoria
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
28,09 PLN
Oszczędzasz 38%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 20,22 zł
Jak myśleć o życiu i śmierci, o utracie i nadziei w postapokaliptycznym i posttraumatycznym świecie? Jak nie tracąc z oczu globalnych i planetarnych wyzwań ?naszego dzisiaj?, móc myśleć także o materialnych, konkretnych, usytuowanych, wręcz intymnych szczegółach i związkach, w które wchodzi życie w swoich jednostkowych przejawach i formach? Jak tworzyć odpowiedzialne relacje ze światem, jak o nim opowiadać i myśleć? Jak myśleć o człowieku inaczej niż przez pryzmat autonomiczności, samowystarczalności, atomizacji czy jednostkowości? Jak pomyśleć człowieka jako ?bycie ze świata?, uchwycić ruch antropo-de-centralizacji, immanentnej relacyjności, sieci współzależności? Na te pytania autorka próbuje odpowiadać współ-myśląc z tekstami współczesnych myślicielek posthumanizmu przede wszystkim Karen Barad, Rosi Braidotti, Vinciane Despret, Natalie Jeremijenko, Erin Manning i Michaela Mardera.
Narracje naukowe, filozoficzne czy interwencje artystyczne opowiadają nam o świecie i mogą to czynić na różne sposoby. Eseje z tego zbioru są próbą wypracowania teorii, konceptualizacji, wizji, utopii czy opowieści o świecie, które rozpoznając specyfikę ?naszego dzisiaj?, eksperymentują z myśleniem o ?naszym jutrze? (czasem podważając sam linearny obraz czasu) i zmierzają ku praktykom zmiany codziennego etosu.
Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą ?Narodowy Program Rozwoju Humanistyki? w latach 2016?2019.
Szczegóły
Podtytuł: Cztery eseje o etyce posthumanistycznej
Autor: Monika Rogowska-Stangret
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Seria: Przygody Ciała
ISBN: 9788374536448
Język oryginału: polski
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 224
Format: 16.0x22.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Cyborg w ogrodzie
Wprowadzenie do ekokrytyki
Wprowadzenie do ekokrytyki
Katedra Wydawnictwo Naukowe
Strażnicy fatum
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Dziewczyna, kobieta, inna
Poznańskie
Niepokój przychodzi o zmierzchu
Literackie
Ten, kto widzi
Smak Słowa
Pij ze mną kompot
Wolno
Katedry
Sonia Draga
Córka rzeźnika
Poznańskie
Apeirogon
Poznańskie