Rozważny przedszkolak cz. 1. Audiobook CD + konspekty
Opowiadania o tym jak być bezpiecznym poza domem
Rozważny przedszkolak to zbiór 12 opowiadań opisujących niebezpieczne sytuacje, jakie mogą się wydarzyć poza domem. Utwory są przeznaczone dla przedszkolaków oraz uczniów młodszych klas. Publikacja wchodzi w skład serii Słuchowiska dla przedszkolaków.
Słuchowiska kształtują dziecięcą wyobraźnię oraz pozytywnie wpływają na koncentrację. Wymagają od małych słuchaczy skupienia uwagi, przez co doskonalą percepcję słuchową, a także wyciszają i uspokajają. Opowiadania rozwijają również kompetencje emocjonalne, społeczne i kulturowe dzieci, a także wzbogacają ich słownictwo. Słuchając audiobooków i śledząc kolejność następujących po sobie zdarzeń, przedszkolaki wczuwają się w sytuacje bohaterów i ćwiczą empatię.
Bohaterowie opowiadań (zwierzątka, roboty, śnieżynki, syrenki i inni…) poznają zasady bezpieczeństwa, jakimi należy się kierować w opisanych sytuacjach. Słuchając albumu, dzieci dowiadują się, jak właściwie postępować: gdy zobaczą potrzebujące pomocy zwierzę; gdy zgubią się w sklepie; w kontaktach z ogniem; podczas udzielania pierwszej pomocy; wobec obcych psów; podczas podróżowania środkami transportu; podczas przechodzenia przez ulicę. Dowiedzą się również, że nigdy nie należy oddalać się od dorosłych bez ich wiedzy; zawsze należy pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych; nie należy oddalać się z nieznajomymi; a zimą nie należy zjeżdżać na sankach w miejscach niedozwolonych oraz wchodzić na zamarznięte jezioro.
W skład publikacji wchodzą:
- płyta CD z audiobookami opowiadań;
- książka z tekstami opowiadań i konspektami zajęć;
- dostęp do wersji streamingowej audiobooka.
W spis treści książki zostały wplecione krótkie streszczenia – ma to na celu ułatwienie oceny, czy dane opowiadanie spełnia założone przez nauczyciela cele dydaktyczne i będzie przydatne w toku zaplanowanej tematyki zajęć.
Opowiadaniom towarzyszą konspekty – jest to zbiór zagadnień ułatwiających przeprowadzenie zajęć o zadanej tematyce w oparciu o dane słuchowisko. Nauczyciel znajdzie tam:
- opis celów edukacyjnych, które można zrealizować za pomocą słuchowiska;
- zakres obszarów podstawy programowej wychowania przedszkolnego, przy realizacji których pomocne będzie opowiadanie;
- przykładowe pytania do rozmowy prowadzonej z dziećmi na podstawie słuchowiska;
- inspiracje do zabaw, które może przeprowadzić nauczyciel z dziećmi po wysłuchaniu opowiadania;
- wskazówki dla nauczyciela pomocne w realizacji zajęć zorganizowanych na podstawie słuchowiska.
***
Spis i tematyka udźwiękowionych opowiadań:
1. Gołąbek potrzebuje pomocy (opowiadanie o tym, jak postąpić, gdy zobaczy się potrzebujące pomocy zwierzę) Bawiąc się na balkonie, mała Ela zauważa gołąbka uwięzionego w siatce. Wraz z tatą dzwonią po straż miejską, prosząc o udzielenie pomocy ptaszkowi.
2. Kasia w sklepie (opowiadanie o tym, jak zachować się w przypadku zgubienia się w sklepie) Kasia wybrała się z mamą na zakupy. Niestety zapatrzyła się na półkę z pierniczkami i… zgubiła mamę! Jak w tej sytuacji zachowa się dziewczynka?
3. Misiu, gdzie jesteś? (opowiadanie o tym, by nigdy nie oddalać się od dorosłych bez ich wiedzy) Misia o imieniu Czekoladka chce pokazać, że jest samodzielna, dlatego postanawia wymknąć się z przedszkola bez wiedzy pani nauczycielki. Jak skończy się ta historia…?
4. Ognik (opowiadanie o ostrożności w kontakcie z ogniem) Pewnego dnia Ognik otwiera oczy i orientuje się, że znajduje się w lesie! Nie powinno go tu być. Na szczęście dziadek i wnuczek podczas spaceru zauważają pożar i wzywają straż pożarną.
5. Pierwsza pomoc (opowiadanie o udzielaniu pierwszej pomocy) Gdy Kasia z mamą czekają na autobus, starszy pan siedzący obok nich traci przytomność. Mama Kasi udziela mu pierwszej pomocy.
6. Pieski (opowiadanie o tym, jak właściwie zachowywać się wobec obcych psów) Ania uwielbia zwierzęta. Podczas spaceru z babcią już ma podbiec do trzech piesków, by je pogłaskać, gdy w pewien niezwykły sposób dowiaduje się, że należy bardzo ostrożnie postępować z obcymi czworonogami.
7. Robocik Robert i autobus (opowiadanie o bezpieczeństwie podczas podróżowania środkami komunikacji) Robocik Robert uwielbia czytać! Niestety to sprawia, że jest bardzo nieuważny podczas podróży autobusem… Raz niemal wpada pod samochód, kiedy indziej zapomina wysiąść na odpowiednim przystanku…
8. Ruch na łące (opowiadanie o tym, by uważać przy przechodzeniu przez ulicę) Przez środek łąki biegnie polna droga, a na niej… panuje niezwykły ruch! Owady i pan Tadzik ustalają szereg zasad, których należy przestrzegać, by przechodzenie przez ulicę było jak najbardziej bezpieczne.
9. Syrenki (opowiadanie o tym, by pływać w wodzie tylko w miejscach wyznaczonych) Trzy syrenki: Rubi, Szafi i Grini to świetne pływaczki. Pewnego dnia postanawiają wymknąć się ze szkoły, by odkrywać ocean i wypłynąć na niedozwolone wody…
10. Śnieżka Sonia (opowiadanie o tym, by nie zjeżdżać na sankach w miejscach niedozwolonych) Śnieżka Sonia, znudzona małą, bezpieczną górką, postanawia pozjeżdżać z ogromnej, niestrzeżonej góry. Jak skończy się zabawa w tym niedozwolonym miejscu…?
11. Śnieżynki i zamarznięte jezioro (opowiadanie o tym, by nigdy nie wchodzić na zamarznięte jezioro) W pewien zimowy dzień śnieżynki Białka i Chłodek wesoło opadają z chmur na ziemię. Białka postanawia pobawić się na zamarzniętym jeziorze. Jej brat uważa, że to nie jest dobry pomysł…
12. Żółwik Zbyś i nieznajomy (opowiadanie o tym, by nie zgadzać się, jeśli nieznajomy proponuje pójście z nim) Żółwik Zbyś, podczas gry w piłkę, niespodziewanie wpada na nieznajomego żółwia. Staruszek trzyma kosz pełen soczystej koniczyny i w dodatku mówi, że w swoim ogrodzie ma jej jeszcze więcej… Czy Zbyś przyjmie zaproszenie nieznajomego?
Szczegóły
Podtytuł: Opowiadania o tym jak być bezpiecznym poza domem
Autor: Katarzyna Halik
Wydawnictwo: Bliżej Przedszkola
Seria: Słuchowiska dla przedszkolaków
ISBN: 9788365915764
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 44
Format: 190 x 210 mm
Oprawa: miękka
Waga: 0.13 kg