Mit obraz metafora w kulturach Azji i Afryki
Elipsa
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
60,05 PLN
Oszczędzasz 23%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 46,38 zł
Przedstawione w tomie badania obejmują kilka dziedzin badań orientalistycznych: arabistykę, turkologię, ałtaistykę, indologię (z jej wewnętrznym zróżnicowaniem: sanskrytologię, tamilistykę i kulturę hindi), koreanistykę, sinologię i japonistykę.
Książka podzielona została na dwie części, w których w kolejnych rozdziałach: Mit, obraz, metafora w literaturze oraz Mit, obraz, metafora w kulturze i religii uwzględniono 17 tekstów. W sposób raczej niezamierzony tytuły obu części, odzwierciedlając ich zawartość merytoryczną, pokrywają się z dwiema spośród trzech wiodących wśród orientalistów dyscyplinami. Niniejszy tom odzwierciedla bardziej ?tradycyjne? pojmowanie orientalistyki, skoncentrowanej na kwestiach przede wszystkim literackich i kulturowych, choć mamy tu także do czynienia z tekstami o charakterze inter- czy też transdyscyplinarnym, uwzględniającym kwestie sztuki, religii i filmu.
Autorzy poszczególnych opracowań zatrzymują się na kwestiach szczegółowych, które obecnie są przedmiotem ich badań. Zaprezentowane analizy jasno wskazują, że nie istnieje jedno zrozumienie ani mitu, ani obrazu, ani metafory zarówno od strony metodologicznej, jak i w kontekście poszczególnych dziedzin badań orientalistycznych. Po raz kolejny zatem potwierdza się znana wśród orientalistów opinia, że jeden Orient nie istnieje. Podobnie z mitem ? może być po prostu elementem jakiegoś tradycyjnego systemu mitologicznego, może być czynnikiem umacniającym tożsamość czy też wprost tę tożsamość tworzącym. Obraz z kolei może być zrozumiały wprost, ale może także posiadać moc mitu czy też symbolu i przez to być zamknięty na odbiorców, którzy nie są gotowi na jego pojęcie.
Producent:
Elipsa Dom Wydawniczy i Handlowy
Inflancka 15/198
00-189 Warszawa (Polska)
tel: 22 635 03 01
email: sklep@elipsa.pl
Szczegóły
Wydawnictwo: Elipsa
ISBN: 9788380174177
Języki: polski
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 414
Oprawa: Miękka
Redakcja: Dziekan Marek M., Filipowska Sylwia, Siemieniec-Gołaś Ewa
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Tajemna głębia (ylgen) w japońskiej poezji
Twórczość Fujiwary Shunzeia i jej związki z buddyzmem
Twórczość Fujiwary Shunzeia i jej związki z buddyzmem
Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego