Sceny biografii
Elipsa
Wysyłka:
1-3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
78,40 PLN
Oszczędzasz 10%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 61,83 zł
Na Sceny biografii składa się trzydzieści tekstów poświęconych pisarzom i pisarkom XX wieku (jest też poeta z XXI wieku – Marcin Świetlicki).
Czy jest jakieś kryterium doboru bohaterek i bohaterów książki? Tak, wszyscy oni są ważni dla autora dzieła. Ich utwory, arcydzielne, mniej arcydzielne czy zgoła przeciętne, dały mu do myślenia, skłoniły do odpowiedzi, polemiki, komentarza.
Sceny biografii to wielka księga wiedzy o polskim i europejskim wieku XX. Ogólnie wiadomo, że twórczość artystyczna to forma poznawania rzeczywistości i jej kreowania, ale książek, które by z takim rozmachem, erudycją i swadą potrafiły uwydatnić donośność literackiego zapisu jednostkowego i zbiorowego doświadczenia, nie jest tak wiele. Powstała jedna z najlepszych książek literaturoznawczych i krytycznoliterackich pierwszych dwóch dekad XXI wieku, a jednocześnie książka dyskutująca wiele kwestii politycznych, społecznych, psychologicznych, wreszcie moralnych.
Otrzymujemy tom przeogromny i przebogaty. Zieniewicz szczodrze obdarza czytelnika sobą, tak, sobą; swoją wiedzą o literaturze od lat 30. XX wieku po początek XXI stulecia, swoją biografią, dowcipem, inwencją językową. Dokonuje interesujących reinterpretacji twórczości wielu pisarzy, ale warto zauważyć, że te reinterpretacje są produktem ubocznym operacji szerzej pomyślanej. Zieniewicz, mimo rzucającej się w oczy swawolności, dąży nie tyle do rozbijania akceptowanych sądów i opinii, ile do próby posklejania wszystkiego (biografii i twórczości) na nowo.
W swoich opowieściach Zieniewicz posługuje się własną znakomitą formułą „sceny”, to znaczy „ekspozycji pamiętanego autobiograficznie epizodu wiążącego życie ze sztuką pisania”, osmotycznego przenikania się życia i narracji o tym, co przeżyte. Ale autobiografizm jest żywiołem, który obejmuje nie tylko jedną stronę komunikacji literackiej. Ten, co czyta, interpretuje i zapisuje swoje doświadczenie lektury, angażuje się nie czystym intelektem, lecz własnym życiem: tym, co przeżył, tym, co zapamiętał, tym, co potrafi opowiedzieć.
Na stare pytanie: po co czytać książki, Zieniewicz odpowiada: po to, żeby zrozumieć, co mnie, tobie, jej się przydarzyło.
Producent:
Elipsa Dom Wydawniczy i Handlowy
Inflancka 15/198
00-189 Warszawa (Polska)
tel: 22 635 03 01
email: sklep@elipsa.pl
Szczegóły
Autor: Andrzej Zieniewicz
Wydawnictwo: Elipsa
ISBN: 9788380174504
Języki: polski
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 460
Oprawa: Miękka
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Migracje
Czarna Owca
Umiem rysować dinozaury
Kropka
Siostrzyczka
Karakter
Przemysł szczęścia
Państwowy Instytut Wydawniczy
Długa droga do domu
Kolegium Europy Wschodniej