Kiedy i jak wynaleziono narod żydowski
Dialog
Wysyłka:
1 - 3 dni robocze + czas dostawy
Sugerowana cena
Nasza cena
73,44 PLN
Oszczędzasz 19%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 62,63 zł
Kiedy powstał naród żydowski? Cztery tysiące lat temu, czy też wyszedł spod pióra żydowskich historyków w XIX w., którzy wykorzystując tradycję biblijną odtworzyli dzieje ludu, stanowiące podstawę do kształtowania przyszłego narodu?
W duchu historii kontrafaktycznej profesor Shlomo Sand zabiera nas w podróż przez "długą" historię Żydów. Czy mieszkańcy Judei zostali wypędzeni po zburzeniu Drugiej Świątyni w 70 r. n.e., czy jest to chrześcijański mit, który przeniknął do żydowskiej tradycji? Autor pokazuje, jak od XIX wieku czas biblijny zaczął być traktowany przez pierwszych syjonistów jako czas historyczny, czas narodzin narodu.
Nie jest to kronika wydarzeń, ale przede wszystkim krytyka obowiązujących historycznych dogmatów. Autor rozpoczyna od pytania zadanego przez historyka Marcela Detienne'a: jak "odnacjonalizować" historie narodowe? Próbuje też wskazać co było faktem, a co projekcją w przeszłość narodowych marzeń.
Shlomo Sand, profesor historii na uniwersytecie w Tel Awiwie urodził się w Linzu (Austria) w 1946 roku. Zajmuje się historią idei i rolą inteligencji we współczesnym społeczeństwie, związkami kina z historią oraz rolą idei narodowej w budowie państw. Tematom tym poświęcił wiele artykułów i książek w językach francuskim, angielskim i hebrajskim.
Szczegóły
Autor: Shlomo Sand
Wydawnictwo: Dialog
ISBN: 9788363778583
Tytuł oryginału: Matai ve'ekh humtza ha'am hayehudi?
Język oryginału: hebrajski
Tłumacz: Zbonikowska-Bernatowicz Hanna
Języki: polski
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 434
Format: 16.5x23.5cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.729 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Moda, wiara i fantazja we współczesnej fizyce Wszechświata
Copernicus Center Press
Nowa teoria czasu
Copernicus Center Press
Istota teorii względności
Zysk i S-ka
Gabinet matematycznych zagadek. Część 1
Literackie
Promieniujące symbole i ich zastosowanie
Wydawnictwo KOS s.c.