Irlandia. Baedeker
„Zielono mi...” - tam można by zanucić, mając przed oczami szmaragdową Irlandię. Zieleń bowiem zdominowała tę wyspę i występuje tutaj we wszystkich możliwych odcieniach. Łąki, pastwiska, zarośla tworzą szmaragdowe tło, które pięknie komponuje się z kolorowymi akcentami bujnie kwitnącej fuksji i krzewów rododendronu.
Seria Baedeker: przewodniki łączące tradycję i nowoczesność!
Przewodniki te, od 150 lat są symbol solidności i wiarygodności w dziedzinie literatury turystycznej, łączą tradycje i doświadczenie z dostosowaniem do oczekiwań współczesnych turystów. Nie tracąc atutów, które uczyniły je znanymi, wykorzystują nowoczesne, internetowe formy prezentacji informacji oraz technikę komputerową do obrazowania treści.
Zgodnie z tradycją kładą nacisk na wygodę podróżowania i wygodę korzystania z przewodnika. Skupienie uwagi na wspomnianej wygodzie turysty widać w dokładnym przedstawieniu propozycji wycieczek, wielości planów, oznaczeniach wartościujących opisywane miejsca pod kątem turystycznym.
O funkcjonalności przewodnika decyduje struktura treści i używane wyróżnienia, jak również zastosowanie plastykowej okładki, włożenie w nią mapy samochodowej korespondującej z książką i wreszcie budowa skrzydełka pełniącego rolę zakładki.
To przewodniki dla turystów, którzy cenią jednocześnie „porządek” i erudycję. To przewodniki dostosowane do potrzeb wymagających współczesnych turystów.
Struktura
Każdy przewodnik składa się z dwóch części: książki i mapy, umieszczone we wspólnej plastykowej okładce.
Każda z książek dzieli się na cztery „kolorowe” rozdziały (paginy kolejnych rozdziałów opatrzone są różnymi kolorami, co już przy pierwszym kontakcie z przewodnikiem ułatwia orientację w całości).
1. Część „niebieska”, zatytułowana „Informacje o kraju/mieście”, składa się z działów „Natura”, „Ludność”, „Polityka”, „Gospodarka”, „Historia”, „Sztuka i kultura” oraz „Słynni ludzie”. Ten kilkudziesięciostronicowy rozdział wyczerpująco – na tyle, na ile to możliwe w konwencji przewodnika – wprowadza w opisywaną tematykę. Podstawowy tekst bywa „rozbijany” przez jedno- lub dwustronicowe wypowiedzi mające formę eseju i traktujące o najbardziej interesujących, a niekiedy kontrowersyjnych faktach związanych z danym miejscem.
2. Rozdział „żółty”, czyli „Informator od A do Z”, przedstawia alfabetycznie wszystko to, co niezbędne by nie czuć się obco w obcym kraju”. To tutaj znajdują się informacje o planowaniu podróży, gastronomii, komunikowaniu się w obcym języku. Tutaj można dowiedzieć się, jakiej wysokości dawać napiwki czy też jak postąpić w sytuacji zgubienia karty kredytowej. Tutaj też umieszczone są odpowiedzi na „fundamentalne” pytania: „Kiedy jechać?” i „Ile kosztuje?”.
3. W rozdziale „zielonym” nazwanym „Trasy” przedstawiono szczegółowe propozycje wycieczek. Trasy różnią się długością i stopniem trudności. Ciekawe opisy uzupełniają mapki.
4. „Atrakcje turystyczne”, czyli rozdział, „czerwony”, jest najbardziej rozbudowany, jako że omawia konkretne miasta, dzielnice i wszystkie te miejsca, które warto odwiedzić. Dodatkową pomocą w zaplanowaniu zwiedzania są „oceny Baedekera”, umieszczane przy opisach atrakcji, jak również „rady Baedekera” w formie ramek. Informacje prezentowane są różnorodnie, dynamicznie na wzór współczesnych stron internetowych. Informacje tekstowe urozmaicają dobrze dobrane zdjęcia. Szczególną uwagę przyciągają „rozkładówki” drukowane na papierze powlekanym-kredowym, na których zobaczyć można komputerowe odwzorowanie i przekrój najsłynniejszych obiektów architektonicznych. Dodatkowo każdy przewodnik zawiera kilkadziesiąt planów miast i dzielnic.
Przewodniki otwiera lista największych atrakcji i najcenniejszych „rad Baedekera”, a zamyka osobna mapa kraju lub miasta (dla państw w skali średnio 1: 750 000, dla miast – 1:15000) umieszczona w plastykowej okładce książki.
Szczegóły
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Pascal
ISBN: 9783829764889
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 478
Format: 12 x 18,5
Oprawa: Miękka