Lwowskie wykłady akademickie. Tom 2. Część 2

Antyk Marek Derewiecki
Lwowskie wykłady akademickie. Tom 2. Część 2
Wysyłka:
Dzisiaj
Sugerowana cena
58,91 PLN
Nasza cena
47,69 PLN
Oszczędzasz 20%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 36,27 zł

Wykłady Kazimierza Twardowskiego doczekały się kolejnego tomu.

"Lwowskie wykłady akademickie. Tom 2", stworzone w ramach cyklu "Filozofia XIX wieku",  z pewnością znajdą uznanie każdego, komu nieobce są zagadnienia związane z filozofią nowożytną.

"Lwowskie wykłady akademickie. Tom 2" to lektura dla każdej osoby poważnie zainteresowanej zrozumieniem filozofii takich znamienitych osobistości, jak Bacon, Spinoza, Kant, Hegel, Descartes oraz wielu innych. Kazimierz Twardowski, twórca owych wykładów, z właściwą sobie erudycją i zaangażowaniem omawiał obszar zainteresowań każdego filozofa, a jednocześnie doskonale potrafił nakreślić kontekst historyczno-kulturowy każdej epoki i prądu myślowego.

Pracę cechuje merytoryczna dokładność i konsekwencja, dzięki której nawet najbardziej zagmatwane zagadnienia powoli rozjaśniają się w głowie czytelnika. Książka skierowana jest do osób, które pragną nie tylko poznać dorobek autora, ale przede wszystkim zgłębić temat filozofii średniowiecznej i odrodzeniowej.

Fragment wykładu Kazimierza Twardowskiego z historii filozofii średniowiecznej, od Filona do IX wieku po Chrystusie

Wieki średnie - coś szarego, ciemnego, noc ducha. Tak okreś­la się je w zwykłym pojęciu. W politycznej historii to czasy feudalne, wojny krzyżowe, państwo rzymskie, walka z duchowną władzą, a przed oczyma stają klasztory, mnisi etc. Obraz szary, bez wyraźniejszych konturów. Ale tylko wtedy, gdy patrzymy z dala. Gdy bliżej, widzimy mnóstwo szczegółów. Pominąwszy polityczną stronę, życie duchowe bardzo rozbudzone. Wielkie wysiłki w celu uchwycenia tego, co często nieuchwytne.

Po sobie następują szkoły, systemata, wre walka w łonie samego duchowieństwa, prądy ścierają się nie gorzej niż dziś. Prawda, że nad wszystkim góruje religia, później teologia, ale jest ona jakby ramą, w granicach której najrozmaitsze obrazy. A i poza tymi ramami jest jeszcze coś: filozofowie arabscy i żydowscy, a w Bizancjum również filozofują po swojemu. Co w starożytności płynęło kilkoma wybitnymi rzekami, to teraz z jednej strony się rozlewa w tysięczne strumyczki, w których zwierciadle odbija się myśl ta sama: myśl teologiczna. Dlatego też historia filozofii średniowiecznej nie jest tylko historią samej filozofii, lecz musi tykać się teologii.

Podobnie, jak historia pism jest związana z historią języków. Ale ten brak ścisłej granicy nie jest przeszkodą, mylą się też ci, którzy nie uznają filozofii w wiekach średnich. Jest ona zależna od teologii, związana z nią, ale jest. Gdybyśmy tu nawet mówili o upadku filozofii, to i epoki upadku mają swoją historię.

O autorze:
Kazimierz Twardowski, żyjący w latach 1866-1938, był polskim filozofem, encyklopedystą, psychologiem oraz logikiem. Pracował na Uniwersytecie Lwowskim, na którym pełnił rolę dziekana Wydziału Filozoficznego, a później także rektora Uniwersytetu. Zasłynął jako twórca filozoficznej szkoły lwowsko-warszawskiej. Był laureatem m.in. Nagród Naukowych m. Łodzi (1936 rok), Towarzystwa Naukowego we Lwowie i innych.

Kazimierz Twardowski jest twórcą takich dzieł, jak "O psychologii: jej przedmiocie, zadaniach, metodzie, stosunku do innych nauk i o jej rozwoju", "O dostojeństwie Uniwersytetu", "Wyobrażenia i pojęcia", "O tak zwanych prawdach względnych" oraz wielu innych.



Szczegóły

  • Rok wydania: 2020
  • Oprawa: twarda
  • Tytuł: Lwowskie wykłady akademickie. Tom 2. Część 2
    Autor: Kazimierz Twardowski
    Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
    Seria: Biblioteka Europejska
    Kod paskowy: 9788365031211
    Języki: polski
    Rok wydania: 2020
    Ilość stron: 320
    Oprawa: twarda

    Recenzje