Transformacja postkomunistyczna
Studium przypadku zmian instytucjonalnych.

C. H. Beck
Transformacja postkomunistyczna
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
62,40 PLN
Nasza cena
56,75 PLN
Oszczędzasz 10%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł

Na pytanie, czym jest ta książka, mogę odpowiedzieć: przede wszystkim jest podręcznikiem, wskazującym, jak zmiany instytucjonalne i prowadzona w ich ramach polityka - w przypadkach udanej transformacji - powodowały zmianę systemową i w jej wyniku wprowadzały gospodarkę tych krajów w świat efektywnego wzrostu
gospodarczego. Efektywnego, czyli takiego, w wyniku którego wraz ze wzrostem PKB zwiększa się zamożność mieszkańców kraju (w odróżnieniu od nieefektywnego wzrostu gospodarczego epoki komunizmu, w którym związki wzrostu gospodarczego i zamożności były znacznie słabsze lub w różnych okresach nie było ich wcale).
Systemy polityczne, ekonomiczne czy inne są - nazwijmy to - agregatami czy zbiorami instytucji. To znaczy, że na system składa się wiele instytucji jednostkowych.
Tworzą one łącznie wewnętrznie spójną całość. Warto zaznaczyć, że wewnętrzna spójność (czy logika) systemu nie musi być równoznaczna z efektywnością dowodzi tego wewnętrzna spójność systemu ekonomicznego komunizmu i jednocześnie jego uderzająca nieefektywność.
Zanim jednak wprowadzę Czytelników w najważniejsze problemy i układ książki, chciałbym, idąc Wolterowskim tropem, zdefiniować najczęściej używane terminy i relacje między nimi. Transformacja dla mnie oznacza więc to samo, co zmiana systemowa czy ustrojowa. W szczególnym przypadku transformacji postkomunistycznej i transformacja, i zmiana systemowa implikują także działania zmierzające
do stabilizacji makroekonomicznej. Wszystkie gospodarki komunistyczne wchodziły bowiem w okres transformacji ze znaczną lub wręcz ogromną nierównowagą na poziomie makro (i nie tylko!).
Inne terminologiczne równoważności dotyczą poszczególnych systemów.
W odniesieniu do systemu gospodarczego świata zachodniego (i docelowego systemu transformacji postkomunistycznej) używam zatem zamiennie terminów: kapitalizm, gospodarka rynkowa, bądź też rozwiniętej definicji: kapitalistyczna gospodarka rynkowa. Nie używam oryginalnego terminu stosowanego przez Adama Smitha, choć warto go przypomnieć we wprowadzeniu: system naturalnej wolności. Wskazuje on bowiem na niezmiernie ważne źródło sukcesu systemu gospodarczego kapitalizmu, jakim jest wolność gospodarcza.
Ze Wstępu

Szczegóły

  • Rok wydania: 2012
  • Format: 16.5x23.5cm
  • Oprawa: Miękka
  • Tytuł: Transformacja postkomunistyczna
    Podtytuł: Studium przypadku zmian instytucjonalnych.
    Autor: Jan Winiecki
    Wydawnictwo: C. H. Beck
    Seria: Ekonomia
    ISBN: 9788325530532
    Języki: polski
    Rok wydania: 2012
    Ilość stron: 314
    Format: 16.5x23.5cm
    Oprawa: Miękka
    Waga: 0.52 kg

    Recenzje