Upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej w perspektywie współczesnych teorii rewolucji
Oficyna Naukowa
Wysyłka:
Niedostępna
Sugerowana cena
Nasza cena
20,13 PLN
Oszczędzasz 30%
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 0,00 zł
Nie wszystkie wydarzenia o znaczeniu rewolucyjnym mają charakter rewolucyjny. Czy upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej był rewolucją Ralf Dahrendorf twierdził, że to pytanie akademickie, istotne dla naukowców, ale nie dla ludzi uwikłanych w wydarzenia. Było dokładnie odwrotnie. Spory dotyczące pojęć opisujących rok 1989 nabrały charakteru mitotwórczego. Wraz z upływem czasu coraz mocniej oddziaływały na świadomość i pamięć historyczną społeczeństw postkomunistycznych. Nie tylko organizowały tożsamości i podziały polityczne, ale także wpływały na zachowania wyborcze.
W swojej pracy nie zamierzałem odpowiadać na pytanie, czy wydarzenia 1989 roku były rewolucją. Interesowało mnie jedynie, czy instrumentarium teorii rewolucji pozwala zaproponować inną narrację opisującą upadek komunizmu.
Przemysław Sadura podjął się niezwykle ambitnego zadania: zinterpretowania upadku komunizmu w perspektywie teorii rewolucji. Cel, jak sobie postawił, trudno osiągnąć, jednak wychodzi z tej próby zwycięsko, a prowokujące do dyskusji sądy i uogólnienia stanowią ewidentną premię i silne punkty książki. Powstała praca socjologiczna podporządkowana wyraźnym założeniom, z oryginalnymi tezami, bardzo dobrze oparta na literaturze, obfita w dobrze dobrany materiał porównawczy, a wreszcie jasno i logicznie skonstruowana i napisana dobrym językiem.
Prof. dr hab. Andrzej Rychard
Przemysław Sadura podjął się zadania intelektualnie bardzo ciekawego. Nie napisał historii upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, lecz na przykładzie wybranych państw tego regionu zarysował interpretację tego ciągu wydarzeń jako swoistego procesu rewolucyjnego. W zakończeniu autor podejmuje ciekawą próbę teoretycznego wyjaśnienia konsekwencji rewolucji w regionie. Restauracja dawnego systemu okazuje się w części wynikiem świadomego dążenia reformatorów, w części rezultatem znalezienia się regionu w kręgu światowego systemu kapitalistycznego. Jest to książka dojrzała, wnosząca ważne co nie znaczy bezsporne myśli do dyskusji o charakterze przemian pokomunistycznych.
Prof. dr hab. Jerzy J. Wiatr
Szczegóły
Autor: Przemysław Sadura
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
ISBN: 9788364363177
Języki: polski
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 272
Format: 13.0x21.0cm
Oprawa: Miękka
Waga: 0.29 kg
Recenzje
Klienci, którzy kupili oglądany produkt kupili także:
Polesie Studia etnosocjologiczne
Oficyna Naukowa
Kraszewski wobec Rosji
Próby komparatystyczne
Próby komparatystyczne
Narodowe Centrum Kultury
Jabłko Olgi, stopy Dawida
Wielka Litera
Pisma zebrane 16 Walka z szatanem Tom 1 Nawracanie Judasza
Instytut Badań Literackich PAN
Skandal, gafa, prowokacja
Narodowe Centrum Kultury
Kronos 1/2015 - Spór o Mesjanizm
Rozwój idei
Rozwój idei
Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego
Kret rewolucji
Drogi lewicy latynoamerykańskiej
Drogi lewicy latynoamerykańskiej
Książka i Prasa
Kronos 1/2015. Święta wojna
Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego
Zuza albo czas oddalenia
Literackie
Epistemologia historyczna
Oficyna Naukowa
Lata decyzji
Aletheia